afisa2

Πρόγραμμα 13ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κύπρου

23/6 – 1/7 2018

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

 

GA     Πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

CGT   Κλακέτα Πρώτη – Πρώτη ταινία μικρού μήκους

CDT   Πρώτη ταινία τεκμηρίωσης

F         Γυναίκα σκηνοθέτης ή/και παραγωγός

50      50%≥ Ισάριθμοι Άνδρες και Γυναίκες συντελεστές

NI      Νόστιμον Ήμαρ – Σκηνοθέτης της Διασποράς

MD    Ταινία Μουσικής ή Χορού

EX     Πειραματική / Καλλιτεχνική ταινία

V        Tαινία έμπειρου σκηνοθέτη

VD     Tαινία τεκμηρίωσης έμπειρου σκηνοθέτη

VS      Tαινία μικρού μήκους έμπειρου σκηνοθέτη

PAN  Ταινία εκτός διαγωνιστικού

ANI   Κνούμενα Σχέδια

Q+A  Συζήτηση παρουσία του εκπροσώπου της ταινίας

 

Πέμπτη/Thursday 21/6

 

ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΠΑΦΟΥ / MUNICIPALITY OF PAFOS

12:00 – 12:30

Συνέντευξη Τύπου / Press Conference

 

ΠΑΛΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ / PALIA ILEKTRIKI

13:00

Meeting with Volunteers

 

Σάββατο/Saturday 23/6

 

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΕΑΠΟΛΙΣ / NEAPOLIS UNIVERSITY

11:00 – 13:00

“Pegasos Cinema Lab”

 

14:00 – 17:00

CDT «Η πόλη της καρδιάς μου/City of my heart » – Κώστας Πέτσας/Kostas Petsas, Ελλάδα/Greece, 2017, 4′

CGT «The Girl» – Petar Minov, Βουλγαρία/Bulgaria, 2017, 11′

CGT F «Pola» – Edyta Rembała, Πολωνία/Poland 2017, 20′

VS «Retouch» – Kaveh Mazaheri, Ιράν/Iran, 2017, 20′

VS «Alzha’i’mour» – Pierre Van de Kerckhove, Βέλγιο/Belgium, 2017, 15′

CGT F 50 «When we listen» – Amr Moustafa, Καναδάς/Canada, 2017, 15′

VS F «The Catch» – Holly Brace-Lavoie, Γερμανία/Germany, 2017, 14′

CGT «Three Men» – Emil Alfred Emilsson, Ισλανδία/Iceland, 2017, 12′

CDT «In Search of Indigo» – Shaktiraj Singh Jadeja, Ινδία/India, 2017, 18′

CGT F «Ready to Go» – Lynda Reiss, HΠΑ/USA, 2017, 10′

MD F «Quotidian Mandala» – Jessica Gomula-Kruzic, HΠΑ/USA, 2016, 9′

ANI CGT «One Small Step» – Bobby Pontillas, HΠΑ/USA, 2018, 8′

 

 

ΠΑΛΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ / PALIA ILEKTRIKI

18:00 – 21:00

GA – «Octav» – Serge Ioan Celebidachi, Ρουμανία/Romania, 2017, 100′

CGT «The After Life» – Χρήστος Σαγιάς/Christos Sagias, Ελλάδα /Greece, 2017, 17′ Q+A

CGT «The Interview» – Stephanos Theofylaktou, Kύπρος-Αγγλία/Cyprus/UK, 2014, 9′ Q+A

CGT F «Exodus 20» – Jana Nedzvetkaya, Ρωσσία/Russia, 2017, 9′ Q+A

 

21:00 – 24:00

V F 50 «Chinatown: The Three Shelters» – Aliki Danezi Knutsen, Κύπρος/Cyprus, 2018, 91′ Q+A

GA F 50 «Feeling you» – Yuez Zeng, Κίνα/China, 2018, 90′

 

 

Κυριακή/Sunday 24/6

 

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΕΑΠΟΛΙΣ / NEAPOLIS UNIVERSITY

10:00 -11:00

«Table Read»

 

11:00 – 13:00

“Pegasos Cinema Lab”

 

14:00 – 17:00

VS F «3 minutes» – Linda Gasser, Γερμανία/Germany, 2017, 7′

VS F «What If» – Linda Gasser, Γερμανία/Germany, 2017, 17′

VS «Ane and the stars» – Carlos Alastruey, Ισπανία/Spain, 2017, 21′

VS F «The Invaders» – Mateo Marquez, ΗΠΑ/USA, 2017, 7′

VD «The other» – Joe Hoster, Edouard Lichtenauer, Jose Manuel Garcia, Ελβετία/Switzerland, 2017, 7′

MD «Jeu de Scene» – Joe Hoster, Edouard Lichtenauer, David Morand-Katsouli (AD), Marc Wyler (AD), Ελβετία/Switzerland, 2017, 6′

CGT F 50 «Secrets of Winds» – Imene Alnasiri Boulos , Τυνισία/Tunisia, 2017, 28′

VS «2 by 2» – Mark Playne, Τουρκία/Turkey, 2017, 18′

VS F «Assia» – Malika Zairi, Γαλλία/France, 2018, 12′

VS NI «Eva» – Paul Contargyris, Γαλλία/France, 2017, 20′

 

ΠΑΛΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ / PALIA ILEKTRIKI

18:00 – 21:00

CDT «Life is What You Make It» – Jhett Tolentino, /Ιαπωνία-Φιλιππίνες/Japan-Philippines, 2018, 40′ Q+A

CGT F 50 «Real Talent» – Lexie Dent, Joseph Crepaldi, ΑυστραλίαAustralia, 2018, 14′ Q+A

VS F «The Academy» – Nick Blair, Αγγλία/UK, 2018, 20′ Q+A

GA F 50 «Chimera» -Maurice Haeems, ΗΑΕ/UAE, 2018, 80′ Q+A

PAN F 50 «49 Years After – The Gifted» – Petra Terzi, HΠΑ/USA, 2018, 7′ Q+A

 

21:00 – 24:00

CDT F 50 «Life Begins at 90» – Bejay Browne, Κύπρος/Cyprus, 2018, 44′ Q+A

 

Δευτέρα/Monday 25/6

 

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΕΑΠΟΛΙΣ / NEAPOLIS UNIVERSITY

11:00 – 13:00

“Pegasos Cinema Lab”

 

14:00 – 17:00

GA «Engrams» – Armando Alvarez, Βέλγιο-ΗΠΑ /Belgium-USA, 2017, 104′

PAN F «A Serenade for Funny» – Monique Marmodée, Γερμανία/Germany, 2018, 85′

 

ΠΑΛΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ / PALIA ILEKTRIKI

18:00 – 21:00

V «Hikari no tabi – Dream of ilumination» – Thunder Sawada, Ιαπωνία/Japan, 2017, 91′

VS «Voice» – Takeshi Kushida, Ιαπωνία/Japan, 2018, 10′

V «Next to us» – Protopriest Alexander Novopashin, Ρωσσία/Russia, 2016, 85′ Q+A

 

21:00 – 24:00

PAN «One Day with George in Cyprus» – Nagy Sandor, Κύπρος/Cyprus, 2018,110′ Q+A

 

Τρίτη/Tuesday 26/6

 

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΕΑΠΟΛΙΣ / NEAPOLIS UNIVERSITY

11:00 – 13:00

“Pegasos Cinema Lab”

 

14:00 – 17:00

EX F 50 «How Bluebirds are born» – Lexi Bass, ΗΠΑ/USA, 2018, 65′

VD «Citizen Animal» – Oliver Kyr, Γερμανία/Germany, 2018, 101′

MD F «Negheb» – Gian Maria Musarra – Animalta, Ιταλία/Italy, 2018, 6′

ANI VS F 50 «Saudade» – Ágota Végso, Ουγγαρία/Hungary, 2017, 5′

 

 

ΠΑΛΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ / PALIA ILEKTRIKI

17:30 – 21:00

VD F «A Pathway to Church» – Anna Dranitsina, Ρωσσία/Russia, 2017, 70′ Q+A

CDT «The March of Hop – Jamie Kroft, Aυστρία-Βουλγαρία/Austria-Bulgaria, 2016, 90′ Q+A

CGT «Black & White» – Mahmoud Sakr, Αίγυπτος/Egypt, 2017, 10′ Q+A

CGT «Outer darkness» – Egor Shevchenko, Γαλλία/France, 2017, 19′ Q+A

 

21:00 – 24:00

CDT F 50 «The Big Secret: a survival guide for the new millennium» – Susan Downs-Alex Voss, ΗΠΑ/USA, 2017, 75′ Q+A

GA F 50 «Cassidy Red» – Matt Knudsen, ΗΠΑ/USA, 2017, 91′

 

 

 

Τετάρτη/Wednesday 27/6

 

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΕΑΠΟΛΙΣ / NEAPOLIS UNIVERSITY

11:00 – 13:00

“Pegasos Cinema Lab”

 

14:00 – 17:00

CGT F «The Immortalized Moment» – Shu Zhang, Γαλλία/France, 2017, 17′

CDT F 50 «Unik» – Evie Etienne, Ινδονησία/Indonesia, 2017, 7′

VS «On the bench» – Csaba Vιkes, Ουγγαρία/Hungary, 2017, 15′

ANI CGT F «Bartleby» – Kristen Kee, Laura Naylor, ΗΠΑ/USA, 2017, 11′

VS F «Towards the Sun» – Monica Santis, ΗΠΑ/USA, 2017′, 20′

CGT F «Elizabeth’s Garden» – Chelsea Rowan, ΗΠΑ/USA, 2017′, 13′

CGT F 50 «Leftovers» – Yael Arad Zafrir, Ισραήλ/Israel, 2017, 20′

CGT F «A Night with no Dawn» – Sara Bozakov, Ισραήλ/Israel, 2017, 21′

CGT «Chrysalis» – Davide Como, Ιταλία/Italy, 2017, 14′

CGT «Communism Peak» – Georgiy Boldugerov, Ρωσσία/Russia, 2018, 19′

VD F «Bombs that blew up the peace» – Olga Lazebnik, Σερβία/Serbia, 2017, 42′

 

 

ΠΑΛΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ / PALIA ILEKTRIKI

18:00 – 21:00

VS «He said “Mommy”» – Arsen Agadjanyan, Γεωργία-Ρωσσία/Georgia-Russia, 2017, 17′ Q+A

CDT «Marked» – Jovan Dopudj, Σερβία/Serbia, 2018, 11′

VS «Writer’s Block» – Alex Mendez Giner, ΗΠΑ/USA, 2017, 9′

CDT F «Have no Fear» – Beata Calinska, Sarah Jacobson, ΗΠΑ/USA, 2017, 18′

VS «Daedalus» – William B. Davis, Καναδάς/Canada, 2018, 22′ Q+A

VS «Κανένας/No one» – Νίκος Κουρού/Nikos Kourou, Ελλάδα/Greece, 2018, 10′

CGT «Heimlich» – Kώστας Μπακούρης/Kostas Bakouris, Ελλάδα/Greece, 2017, 20′

NI VS «Hawk» – Πέτρος Έλληνας/Peter Ellinas, ΗΠΑ/USA, 2017, 10′ Q+A

NI VS F «The Overcoat» – Patrick Myles, Αγγλία/UK, 2017, 19′ Q+A

ΝΙ VS F 50 «Southgate To Brighton» – Athena Mandis, Dino Jacovidis, Αγγλία/UK, 2017, 14′ Q+A

CGT «Η Ζωή Μετά/The After Life» – Χρήστος Σαγιάς/Christos Sagias, Ελλάδα/Greece, 2017, 18′ Q+A

 

21:00 – 24:00

CDT F 50 «Apple and Volcano In Search of What Remains» – Nathalie Oestreicher, Ιταλία-Ελβετία/Italy-Switzerland, 2017, 81′ Q+A

GA F 50 «Wander about me» – Ghazaleh Soltani, Ιράν/Iran, 2016, 76′ Q+A

 

24:00

Party

 

Πέμπτη/Thursday 28/6

 

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΕΑΠΟΛΙΣ / NEAPOLIS UNIVERSITY

11:00 – 13:00

“Pegasos Cinema Lab”

 

14:00 – 17:00

VD F «Kangaroo» – Kate McIntyre Clere, Michael McIntyre, Αυστραλία-Κίνα/Australia-China, 2017, 99′

VS MD «White» – Leo Michael Bruges, Αγγλία/UK, 2017, 8′

MD F «Miss Van Gogh» – Mi Jing-jing, Αγγλία/UK, 2017, 5′

ANI CGT «Revelation – the City of Haze» – Qichao Mao, Κίνα/China, 2017, 14′

CGT «FU» – Ilya Aksenov, Ρωσσία/Russia, 2017, 11′ Q+A

VS F «Eulogy for Denis K.» – Yuliya Trofimova, Ρωσσία/Russia, 2017, 12′

VS F 50 «Growing Alice» – Danilo Zambrano, Ιρλανδία/Ireland, 2017, 4′

 

 

 

ΠΑΛΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ / PALIA ILEKTRIKI

18:00 – 21:00

NI VS F «A scream that’s trapped inside» – Savvas Christou, ΗΠΑ/USA, 2017, 15′ Q+A

VS F «Artemis & the Astronaut» – Alice L Lee, ΗΠΑ/USA, 2018, 13′

CGT F «The Basis Of Intimacy» – Victoria Spadaccini, ΗΠΑ/USA, 2018, 4′ Q+A

CGT NI F «Over the Edge» – Maria Thanas, Γερμανία/Germany, 2018, 7′ Q+A

VS NI «Singing and Dying» – James Prineas, Γερμανία/Germany, 2018, 7′ Q+A

VS NI «Hey Siri» – Louie Betton, James Prineas, Γερμανία/Germany, 2018, 7′ Q+A

CGT «Sheep Dotting Hillsides» – Huaqing Jin, Κίνα/China, 2017, 13′ Q+A

VS NI F «Eleftheromania» – David Antoniuk, Καναδάς/Canada, 2017, 20′ Q+A

VS F 50 «Take 18» – Marie-Louise Elia, Λίβανος/Lebanon, 2017, 20′ Q+A

CGT «Thursday» Suro Jr, Ρωσσία/Russia, 2018, 16′ Q+A

 

21:30 – 24:00

GA «The Forest» – Viktor Gasic, Γερμανία-Τσεχία/Germany-Czech Republic, 2018, 138′ Q+A

 

 

Παρασκευή/Friday 29/6

 

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΕΑΠΟΛΙΣ / NEAPOLIS UNIVERSITY

11:00 – 13:00

“Pegasos Cinema Lab”

 

14:00 – 17:00

MD EX «Plicker» – Byungjun Kim, N.Κορέα/South Korea, 2018, 3′

NI VS «All or Nothing» – Konstantinos Pateronis, ΗΠΑ/USA, 2017, 17′ Q+A

MD EX F «Hope springs eternal» – Rachel Miller, ΗΠΑ/USA, 2018, 5′

CGT F «The Accomplice» – Ryan Gatt, Μάλτα/Malta, 2017, 15′

CGT «Happiness» – Necip Caghan Ozdemir, Tουρκία/Turkey, 2017, 11′

CGT F 50 «Dancing Girls» – Zeynep Koprlulu, Tουρκία/Turkey, 2018, 16′

ANI VS F «The Fallen Tree» – Drew Hodges, Ουγγαρία/Hungary, 2017, 10′

CGT F «Magnus» – Melina Pettersen, Νορβηγία/Norway, 2017, 19′

CGT «Silent-Storm-Silent» – Costas Economou-Pieris Ioannou, Cyprus, 2018, 4′

ANI CGT «Movement-Time-Meaning» – Lazaros Efthymiadis, Cyprus, 2018, 4′

CGT F «Repetition» – Maria Gerogiannaki, Cyprus, 2018, 7′

CGT F «Discover-Uncover-Recover» – Kostas Katsifas-Varvara Theofanous-Lefteris Vomvolakis-Irini Telidou-Lazaros Efthymiadis-Agapitos Kouros, Cyprus, 2018, 7′

 

 

ΠΑΛΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ / PALIA ILEKTRIKI

18:00 – 21:00

MD F 50 «Orbis» – Severine Reisp, ΗΠΑ/USA, 2018, 7′ Q+A

CGT MD F 50 «Giselle» – Severine Reisp, ΗΠΑ/USA, 2017, 20′ Q+A

VS 50 «Αphrodite in Ancona» – Gio Kaptra, Ιταλία/Italy, 2018, 10′ Q+A

VS F 50 «Je suis(I am)» – Faith Strongheart ΗΠΑ/USA, 2017, 10′ Q+A

CGT 50 – «Think of something Blue» – Jerry de Mars, Ελλάδα/Greece, 2018, 7′ Q+A

V «A Sublime Life» – Louis Diogo, Πορτογαλλία/Portugal, 2018, 105′ Q+A

21:00 – 24:00

 

V F «Birthday Adjustment Disorder» – Jed Malone, ΑυστραλίαAustralia, 2018, 93′ Q+A

24:00

Party

 

Σάββατο/Saturday 30/6

 

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΕΑΠΟΛΙΣ / NEAPOLIS UNIVERSITY

 

10:00 – 11:30

Thalia Alexiou: Masterclass “The Power of Choice and How to Use it in Filmmaking”

 

11:30 – 13:00

Carol Bidault de l’Isle: Masterclass in Financing and Gender Equality in Filmmaking

 

 

13:00 -14:00

CYIFF 2018 Networking Lunch

 

 

14:00 – 17:00

V F «Beyond the Summit» – Konstantin Kutuyev, Yana Polyarush, Tamara Tsotsoriya, Ρωσσία/Russia, 2018, 110′

GGT «The Girls were doing Nothing» – Dekel Berenson, Αγγλία/UK, 2017, 17′

CDT «Marguerita Avenue» – Paolo Antypas, Κύπρος-ΗΠΑ/Cyprus-USA, 2017, 5′

CGT F «Anna» – Or Sinai, Ισραήλ/Israel, 2015, 24′

CGT F «MANEKI NEKO» – Manolis Mavris, Ελλάδα/Greece, 2017, 19′

CGT «Emergency Exit» – Eliot Gelberg-Wilson, Αγγλία/UK, 2018, 11′

 

 

ΠΑΛΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ / PALIA ILEKTRIKI

18:00 – 21:00

GA F 50 «Cut Off» – Jowan Carbin, ΗΠΑ/USA, 2017, 90′ Q+A

GA F «A Thousand Pieces» – Véronique Mériadec, Γαλλία/France, 2018, 82′ Q+A

 

21:00 – 24:00

GA F «Three and a Half» – Daria Gaikalova, Ινδία/India, 2017, 120′

 

 

Κυριακή/Sunday 1/7

 

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΕΑΠΟΛΙΣ / NEAPOLIS UNIVERSITY

 

11:00 -12:00

«Table Read»

 

ΠΑΛΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ / PALIA ILEKTRIKI

20:00 – 22:00

“Golden Aphrodite” Awards Ceremony

 

22:00 -24:00

Screening of the winning “Golden Aphrodite” short and feature films

 

22:00

Party

 

 


 Banner FB

12o Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κύπρου

Πάφος, 14 – 24 Ιουνίου 2017

CYIFF 2017  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ



1500x500

11th CYPRUS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

11ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΚΥΠΡΟΥ

14-25/09/16

NEAPOLIS UNIVERSITY AMPHITHEATRE

cyprus-programme cyprus-programme2-1 cyprus-programme3-1

cyprus-programme4-1

14/09/2016 – Wednesday

17:00

VF The Man Who Defended Gavrilo Princip – Srdjan Koljević, Serbia, 2014, 156′

15/09/2016 – Thursday

17:00

GA Psychoromantic – Wataru Shibata, Japan, 2015, 70′ LGBT

CGTA Shmeat Mata Freshwater, New Zealand, 2015, 6′

CGTA Rabbit Blood – Yagmur Altan, Turkey, 2016, 5′

CGTA A Love Story – Anushka Kishani Naanayakkara, UK, 2016, 7′

CGTA The Curse of the Were-Rat – Jan Julian Rospond, UK, 2016, 6′

CGTA Perched – Liam Harris, UK, 2016, 10′

CDT Adi – At the Confluence – Joor Baruah, USA, 2016, 20′ 141

16/09/2016 – Friday

17:00

VF The curse of Atreides – Dimitris Dimitroulias, Greece, 2016, 70′

CMD Gymnast – Glen MacKay, Greece, 2016, 5′

CMDThe verge of helplessness – Anna Gulyás and András Gábor, Hungary, 2016, 5′ B/W

CMD Nightmares Come True (Nothing to Hide) – Ursula Romero, Spain, 2016, 5′

CMDThe Rope – Jenny Birger, USA, 2016, 5′ B/W

CDT I’m Coming Home – Teresa Carante, Australia, 2014, 8′

CDT The Swallows – Ilina Perianova, Bulgaria, 2013, 12′

CDT Parrhesia – Mart Raukas, Estonia/Greece, 2016, 18′ Q+A

CDT Dirty Roses – Petra Terzi (aka Stone), Greece, 2016, 5′ Q+A

135

17/09/2016 – Saturday

17:00

GA Game of Checkers – Patrícia Sequeira, Portugal, 2015, 87′

18/09/2016 – Sunday

17:00

CGT True Colors – David Valent, Australia, 2015, 11′

CGT Birthday – Dimitris Katsimiris, Greece, 2016, 13′

CGT Live – Elena Piskareva, Russia, 2016, 16′

CGT The Circle, The Scarecrow and The Silence – Haris Karaoulanis, Greece, 2013, 19′ Q+A

CGT Fragmenta – Elias Charissis, Greece, 2016, 6′

CGT The Studio – Petra Terzi (aka Stone), Greece, 2016, 5′ Q+A

CGT Eggs and Soldiers – Imelda O’Reilly, USA, 2016, 20′

CGT Mystic Shore – Subin Mathew George & Johns Daniel, UAE, 2016, 8′

CGT Aves – Josh Cole, UK, 2016, 14′

CGT Bardo – Scott Aharoni and Dennis Latos, USA, 2016, 18′

19/09/2016 – Monday

17:00

CVS The Bondage Network – Santi Spadaro, Netherlands, 2015, 5′

CVD Congress, Politics and Children – Ranjit Koka, USA, 2016, 10′

CVD Bhairavi Sky – John Bush, USA, 2016, 10′

CVD WhyTalkFeminism? – Peter Stephanou, UK, 2016, 16′ Q+A

CVD Ichiro and the Wave – Isaac Kerlow, Singapore, 2016, 11′
CVS My Own Son – Haris Karaoulanis, Greece, 2016′, 7′ Q+A

CVS Molon Lave – Michail Mavromustakos, Greece, 2016΄, 11′ Q+A

CVS Red Peace – Rahim Toofan, Iran, 2016, 15′ Q+A

CVS Haven – Hesam Eslami, Iran, 2015, 12′

CVS Veni, Vidi, Fugi – I came, I saw, I fled – Robert Eugen Popa, Romania, 2016, 29′ Q+A

20/09/2016 – Tuesday

17:00

CVS The Mile – Dmitry Korabelnikov, Russia, 2015, 16′

CVS Postpartum – Nancy Patron, Saudi Arabia, 2016, 10′

CVS Summer’s Rain – Benedicte Rubega, South Africa, 2015, 20′

CVS The Earpiece (El Audífono) – Samuel Quiles Palop, Spain, 2015, 15′

CVS The Earth Belongs to No One Ani Laurie, UK, 2015, 20′

CVS Maya Veemsen Lama, UK, 2015, 16′ Q+A

CVS Tesla – Kamen Sway, USA, 2016, 10′

CVS Twinsburg – Joe Garrity, USA, 2016, 16′

CVS Coming to Terms – David Bertran, USA, 2015, 12′

CVS Heather’s Painting – Freddie Connor, USA, 2016, 15′ Q+A

21/09/2016 – Wednesday

17:00

CGT Alpacas – Anastasia Lobkovski, Finland, 2016, 20′

CGT Enforcement 6/9 – Konstantinos Ioannides, Greece, 2015, 19′

CGT Situational – Scott Simonsen, USA, 2015, 21′

CVS Forgotten Hero – Honeymoon M. Al-Jabir, Tanzania, 2016, 20′

22/09/2016 – Thursday

17:00

CVD Recognition – Sharon Ryba-Kahn, Germany, 2015, 86′

23/09/2016 – Friday

17:00

24/09/216 – Saturday

17:00

CEART A Bloody Masterpiece – Matthew Weekes, Australia, 2016, 7′

CEART Butterfly – Zhenxing Zhang , China, 2015, 8′

CEART Maniac 8.2.8 – Giorgos Efthymiou, Greece, 2015, 16′ (adult)

CEART Between Black and White – Socrates Alafouzos, Greece, 2015, 15′

CEART The Pomegranate House – Federico Chini, Malta, 2016, 15′

CEART Beweistheorie I Artem Tarkhanov, Russia, 2016, 6′

CEART River – Stephanie Maxwell, USA, 2015, 10′

CGT The Day After – Demetris Christodoulou, Greece, 2016, 16′ Q+A

CVA HeavenKid: Time-Space Door – Derrick, Yung-Te, Wu, Taiwan, 2013, 11′

CVA Agrinoui – Alexis Chaviaras, Cyprus, 2015, 20′ Q+A

CGT Mother – Banu Ramazanova, Kazakhstan, 2016, 20′

CGT The Walk – Asalm Basheer, USA, 2016, 4′

CGT Chelsea International – Paul Adelizzi, USA, 2016, 16′ Q+A


 

1500x500

 

11th CYPRUS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

11ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΚΥΠΡΟΥ

14 – 25 / 09 / 16

K- CINEPLEX @ KINGS AVENUE MALL, PAFOS

CYIFF 2016 K-Cineplex films screening schedule

14/09/2016 – Wednesday

22:00

GA The Open – Marc Lahore, France, 2015, 114′

15/09/2016 – Thursday

22:00

GA Jasmine – Dax Phelan, USA, 2015, 80′ Q+A

16/09/2016 – Friday

22:00 GA Lewis & Klarq – Neil Butler, USA, 2016, 88′

17/09/2016 – Saturday

17:00

CGT As My Heart Beats – Christine Aubry, France, 2016, 18′

CGT Forgotten Days – Dimitris Tzikas, Greece, 2016, 12′

CGT Congratulations – Cynthia Sawma, Lebanon, 2015, 21′

CGT Km 73 – Radu Ghelbereu, Romania, 2015, 15′

CGT Hugo – Theo Pavlou, UK, 2016, 12′

CGT The Call – Ethan Jahan, UK, 2016, 12′

CGT Wake of Vultures – Savvas Yiannoulou, USA, 2015, 16′

CVS Y.K.AN. – Andreas Sheittanis, Cyprus, 2016, 15′ Q+A

22:00

GA Dream of a Shadow – Nikitas Ballas, Australia,2016, 100′ Q+A

18/09/2016 – Sunday

22:00

GA Utopia – Nikos Kourou, Greece, 2016, 78′ Q+A

19/09/2016 – Monday

22:00

CVD I Remember When I Die – Maria Baeck, Denmark, 2015, 84′

20/09/2016 – Tuesday

22:00

VF The Marionette – Antoni Caimari Caides Spain, 2014, 88′ Q+A

21/09/2016 – Wednesday

17.00

CVS Heart Station – Tao Jia, Australia, 2016, 17′ LGBT

17:00

CEART Laika Stardust – Antonin Bobo, Italy, 2016, 15′

CMD Ballroom Boys – Michael Stylianou, UK, 2016, 14′

CGT Twin Stars – Mehmet Tigli, Turkey, 2016, 17

CDT Miss Attinghausen – Vasco Estermann and Mauro Schweizer, Switzerland, 2016, 15′

22:00

GA Capsule – Andrew Martin, UK, 2016, 92′

22/09/2016 – Thursday

17:00

CVS 3000 – Antonis Tsonis, Australia, 2016, 20′

CVS Wall – Maya Tsamprou, Mark Sargent, Harris Tsambas, Greece, 2015, 13′

CVS Long Distance – Yotam Ben-David, Israel, 2015, 14′

CVS Pianists – Marco Vitelli, Italy, 2016, 20′

CVS Nintendo Warrior – Philipp Link, Germany, 2016, 18′ Q+A

22:00

CVD En La Periferia – Alberto Zuniga, Mexico, 2016, 97′

23/09/2016 – Friday

17:00

CGT Roulette – David Japaridje, Georgia, 2016, 5′ Q+A

CGT Buchstabensuppe – Stella Nikoletta Drossa, Greece, 2016, 14′ Q+A

CGT Solo – Gia Kreselidje, USA, 2016, 17′ Q+A

CGTA Perched – Liam Harris, UK, 2016, 10′ Q+A

CVS Red Peace – Rahim Toofan, Iran, 2016, 15′ Q+A

CVS A Place to Stay – Andrea Banjanin, UK, 2015, 12′ Q+A

22:00

VF Swing Away – Michael Nickles, USA, 2016, 98′ Q+A

24/09/216 – Saturday

22:00

VF Lucky Stiff – Christopher Ashley , USA, 2014, 78′ Q+A


Banner Alithia

ΠΑΦΟΣ – Aμφιθέατρο Πανεπιστημίου Νεάπολις – Δανάης 2

Πρόγραμμα προβολών 23/9, 24/9, 25/9 & 26/9

CYIFF 2015 Pafos Neapolis Amphitheatre screening program

_________________________________________________________________________________________________

ΠΑΦΟΣ – Τεχνόπολις 20 – Λεωφ. Νικολάου Νικολαίδη 18, 8010 

Πρόγραμμα προβολών 23/9, 24/9 & 27/9

CYIFF 2015 Pafos Technopolis20 screening program

_________________________________________________________________________________________________

ΠΑΛΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑ, Κέντρο Εικαστικών Τεχνών & Έρευνας/Ίδρυμα Κώστα & Ρίτας Σεβέρη(CVAR) – Ερμού 285

Πρόγραμμα προβολών 23/9, 24/9 & 26/9

CYIFF 2015 Old Nicosia CVAR-Severis Foundation screening program