A) Ταινίες Μεγάλου Μήκους
«Χρυσή Αφροδίτη» – Πρωτοεμφανιζόμενοι Σκηνοθέτες


1. Βραβείο Καλύτερου Σχεδιασμού Παραγωγής Ταινίας Μεγάλου Μήκους: Nedeljko Bajić, Predrag Jočić, Jelena Mila – «Ice»

(Σερβία)

Χαλάζι

Σκηνοθέτης
Jelena Bajić Jočić
Δραματική


2. Βραβεία Σκηνικών / Κοστουμιών Ταινίας Μεγάλου Μήκους: Μέη Καραμανίδη / Λουίζα Καραμούζη – «Τα Χρονικά του Δρακοφοίνικα: Αδάμαστος»

(Ελλάδα)

Αδάμαστος

Σκηνοθέτης
Θάνος Κερμίτσης
Επική, φαντασίας


3. Βραβείο Καλύτερης Πρωτότυπης Μουσικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους: Aleksandar S. Ilić – «Ice»

(Σερβία)

Χαλάζι

Σκηνοθέτης
Jelena Bajić Jočić
Δραματική


4. Βραβείο Καλύτερου Μοντάζ Ταινίας Μεγάλου Μήκους: Phillip Crawford – «Rites of Passage»

(Αυστραλία)

Tελετουργίες

Σκηνοθέτης
Phillip Crawford
Δραματική


5. Βραβείο Πρώτου Ανδρικού Ρόλου Ταινίας Μεγάλου Μήκους: Alex Skarbek – «Find the Way»

(Γαλλία)

Βρες το Δρόμο

Σκηνοθέτης
Jonathan Taieb
Κωμωδία


6. Βραβείο Πρώτου Γυναικείου Ρόλου Ταινίας Μεγάλου Μήκους: Eliza Bennett «Confine»

(Ηνωμένο Βασίλειο)

Περιορισμός

Σκηνοθέτης
Tobias Tobbell
Θρίλερ


7. Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου Ταινίας Μεγάλου Μήκους: Jonathan Taieb – «Find the Way»

(Γαλλία)

Βρες το Δρόμο

Σκηνοθέτης
Jonathan Taieb
Κωμωδία


8. Βραβείο Καλύτερης Φωτογραφίας Ταινίας Μεγάλου Μήκους: Pedrag Jočić – «Ice»

(Σερβία)

Χαλάζι

Σκηνοθέτης
Jelena Bajić Jočić
Δραματική


9. Βραβείο Καλύτερης Σκηνοθεσίας Ταινίας Μεγάλου Μήκους: Manuel de Coco – «Άγνωστη Γη-Unknown Land»

(Ελλάδα, Κύπρος, Υεμένη)

Άγνωστη Γη

Σκηνοθέτης
Manuel de Coco
Δραματική


! ! ! Χρυσή Αφροδίτη: Jelena Bajić Jočić – «Ice»

(Σερβία) ! ! !

Χαλάζι

Σκηνοθέτης
Jelena Bajić Jočić
Δραματική


Βραβείο Κοινού Ταινίας Μεγάλου Μήκους: Αλέξανδρος Λεονταρίτης – «Τελική Αποπληρωμή-Final Payoff»

(Ελλάδα)

Η Τελική Αποπληρωμή – Παγκόσμια Πρεμιέρα

Σκηνοθέτης
Αλέξανδρος Λεονταρίτης
Δραματική


Νόστιμον Ήμαρ: Στεφάν Γεωργίου – «Ψόφια Γάτα»

(Ηνωμένο Βασίλειο)

Ψόφια Γάτα

Σκηνοθέτης
Stefan Georgiou
Ρομαντική κομεντί


CΥPRESS VETERAN`S AWARD: Βασίλης Μαζωμένος – «10η Μέρα»

(Ελλάδα)

10Η ημέρα

Σκηνοθέτης
Βασίλης Μαζωμένος
Δραματική


CYIFF RISING STAR: Rene Houwen “Foreigners”, “Heroin”

(Ολλανδία)

Foreigners

Σκηνοθέτης
Rene Houwen / Thijs Gloger / Joren Molter
Δραματική

Heroin

Σκηνοθέτης
Rene Houwen
Δραματική


B) Ταινίες Μικρού Μήκους
CYIFF 2013 Got Talent


1. Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους: Irina Izmestieva – «Τέλεια Εικόνα-Picture Perfect»

(Ηνωμένο Βασίλειο)

Picture Perfect

Σκηνοθέτης
Irina Izmestieva
Δραματική


2. Βραβείο Καλύτερης Φωτογραφίας Ταινίας Μικρού Μήκους: Ben McKinnon – «KIN»

(Καναδάς)

KIN

Σκηνοθέτης
The McKinnon Brothers
Δραματική, Φαντασίας


3. Τιμητική Μνεία για την Φωτογραφία Ταινίας Μικρού Μήκους: Nenad Todorovic – “Auftakt”

(Κύπρος)

Auftakt

Σκηνοθέτης
Iωάννα Τσιλίδου
Δραματική


4. Βραβείο Καλύτερης Σκηνοθεσίας Πρώτης Ταινίας Μικρού Μήκους: Alessandro Grande – «Margerita»

(Ιταλία)

Mαργαρίτα

Σκηνοθέτης
Alessandro Grande
Δραματική / Κωμωδία


5. Βραβείο Καλύτερης Πειραματικής Ταινίας Μικρού Μήκους: Lasse Lorenzen – “Ζωή – Life”

(Δανία)

Η Ζωή

Σκηνοθέτης
Lasse Lorenzen
Narrative / Κωμωδία / Family


6. Βραβείο Καλύτερης Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους: Βενετία Ευριπιώτου – “Counting Happiness”

(Ελλάδα, Ινδία)

Μετρώντας την Ευτυχία

Σκηνοθέτης
Βενετία Ευριπιώτου
Δραματική


CYIFF 2013 Ταινίες Μικρού Μήκους Βετεράνων Σκηνοθετών


7. Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Βετεράνου Σκηνοθέτη: Damon Mohl – “Ο Δύτης-The Diver”

(ΗΠΑ)

Ο Δύτης

Σκηνοθέτης
Damon Mohl
Δραματική / Φαντασίας


8. Βραβείο Καλύτερου Σχεδιασμού Ταινίας Μικρού Μήκους Βετεράνου Σκηνοθέτη: Ben Mole – “Η Υπόθεση της Μαίρης Φορντ-The Case of Mary Ford”

(Ηνωμένο Βασίλειο)

The Case Of Mary Ford

Σκηνοθέτης
Ben Mole
Δραματική


C) CYIFF 2013 Διάφορες Κατηγορίες Βραβείων


9. Βραβείο Καλύτερης Μουσικής Ταινίας: Kώστας Πλιάκος, Alexis Ponce “Welcome to the Show: Pavlos Sidiropoulos’ Music Legacy”

(Ελλάδα)

Welcome to the show. H μουσική κληρονομιά του Παύλου Σιδηρόπουλου

Σκηνοθέτης
Κώστας Πλιάκος / Αλέξης Ponce
Ταινία τεκμηρίωσης


10. Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Χορού: Tori Lawrence – “Elizabeth”

(ΗΠΑ)

Elizabeth

Σκηνοθέτης
Tori Lawrence
Ταινία Xoρού


11. Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων: Fabian Giessler – «Zweibettzimmer- Double Occupancy «

(Γερμανία)

Ζweibettzimmer

Σκηνοθέτης
Fabian Giessler
Κινούμενα Σχέδια