ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 25 ΙΟΥΝΙΟΥ 2017

Με μία λαμπερή τελετή στον κήπο του Πανεπιστημίου Νεάπολις στην Πάφο, ολοκληρώθηκαν οι δραστηριότητες του 12oυ Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κύπρου.

Το πρόγραμμα άνοιξε με μουσική που έπαιξαν μαθητές από το Διεθνές Μουσικό Σχολείο Πάφου κι επιμελήθηκε η κα Galina Dimova Georgieva.

Το πρόγραμμα της βραδιάς παρουσίασαν ο κ. Μάρκος Καλλής και η κα. Πολυξένη Παζάρου.

Στην εκδήλωση μεταξύ άλλων παραβρέθηκαν οι κύριοι Γιάννης Άνθης-Υπεύθυνος Διεθνών Σχέσεων του Δήμου Πάφου, οι ζωγράφοι Γιώργος Κοτσώνης και Χρύσανθος Όθωνος, ο κ. Ευλαβής Αντρέας-Εκπρόσωπος Οικολόγων, η κα Γιούλα Κουτσαφτίδη εκπρόσωπος του ΚΟΤ, οι ηθοποιοί Christopher Greco και Anthony Skordi, οι Καθηγητές του Πανεπιστημίου Νεάπολις Σπύρος Βλιάμος, Κωνσταντίνος ΓΕ. Αθανασόπουλος, Άγγελος Τσακλάγκανος, ο κ. Φώτης Νικολαίδης εκπρόσωπος του Ράδιο Πάφος, οι συμμετέχοντες σκηνοθέτες και πλήθος κόσμου.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης προβλήθηκε η μικρού μήκους ταινία “Not For Sale” του κινηματογραφικού εργαστηρίου “Πήγασος”, το Show reel του μέλους της VIP Κριτικής επιτροπής κ. Anthony Skordi, trailers ταινιών καθώς και βίντεο με στιγμιότυπα από το φεστιβάλ.

Η ανεξάρτητη Κριτική επιτροπή για την απονομή των βραβείων ταινιών μικρού μήκους και άλλων κατηγοριών απαρτίζονταν από τους Maria Palmer-κριτικό κινηματογράφου, Γιώτα Νικολαϊδου, Μύρια Χοπλάρου-ηθοποιό, Γελίζ Σούκρι (Yeliz Shukri)-Σκηνοθέτη, Ολύνα Ξενοπούλου-ηθοποιό, παρουσιάστρια ΕΡΤ και Bejay Browne-Δημοσιογράφο και Σκηνοθέτη.

ΒΡΑΒΕΙΑ CYIFF 2017
Α. TAINΙΕΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
-ΒΡΑΒΕΙΑ “ΧΡΥΣΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ” ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ
Η VIP Κριτική επιτροπή για την απονομή των βραβείων “ΧΡΥΣΗ ΑΦΡΟΔΊΤΗ” ταινιών μυθοπλασίας μεγάλου μήκους συμπεριλαμβάνει τους:
  • BILL BUTLER – ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ, ΗΝΩΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
  • VIVEK SINGHANIA- ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ, ΙΝΔΙΑ
  • GEORGE F ROBERSON - ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ, ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟΣ, ΗΝΩΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
  • ANTHONY SKORDI – ΗΘΟΠΟΙΟΣ, ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΗΚΑΝ OKTΩ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:
  • We were Comrades” Heintje Peter, Γερμανία, 2016, 97'
  • Dark Blue Girl” Mascha Schilinski, Γερμανία, 2017, 103'
  • Rama Rama Re” D Satya Prakash, Ινδία, 2016, 112'
  • URVI”  Pradeep Varma, Ινδία, 2017, 150'
  • I still hide to smoke!” -  Rayhana Obermeyer, Γαλλία-Eλλάδα, 2016, 90'
  • Τhe 13th”Chris Hastings, Αγγλία, 2017, 72'
  • Bach in Brazil” – Ansgar Ahlers, Γερμανία-Βραζιλία, 2016, 90'
  • Withered Green” – Mohammed Hammad, Αίγυπτος, 2016, 73'

  1. ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ:
I still hide to smoke!” -  Magdalini Siga, Γαλλία-Eλλάδα, 2016, 90'
  1. ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΙΚΩΝ / ΚΟΣΤΟΥΜΙΩΝ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ:
We were Comrades – Heintje Peter, Γερμανία, 2016, 97'
  1. ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ/
Bach in Brazil” Jan Doddema, Henrique Cazes, Gilvan de Oliveira, David Christiansen, Γερμανία-Βραζιλία, 2016, 90'
  1. ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΝΤΑΖ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ:
I still hide to smoke!” - Rayhana Obermeyer, Γαλλία-Eλλάδα, 2016, 90'
  1. ΒΡΑΒΕΙΟ A' ANΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ:
Dark Blue Girl” - Karsten Antonio Mielke,  Γερμανία, 2017, 103' 
  1. ΒΡΑΒΕΙΟ A' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ:
I still hide to smoke!” - Hiam Abbass, Γαλλία-Eλλάδα, 2016, 90'
  1. ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ:
I still hide to smoke!” -  Rayhana Obermeyer, Γαλλία-Eλλάδα, 2016, 90'
  1. ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ:
I still hide to smoke!” - Ολυμπία Μυτιληναίου και Mohamed Tayeblaggoune, Γαλλία-Eλλάδα, 2016, 90'
  1. ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ:
I still hide to smoke!” -  Rayhana Obermeyer, Γαλλία-Eλλάδα, 2016, 90'
  1. ΧΡΥΣΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ / BΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ
I still hide to smoke!” -  Rayhana Obermeyer, Γαλλία-Eλλάδα, 2016, 90'


ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ
ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΗΚΑΝ ΕΞΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:

1. ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΒΕΤΕΡΑΝΟΥ
Three Days Till the Spring" Alexander Kasatkin, Ρωσσία, 2017, 99'
2.ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΒΕΤΕΡΑΝΟΥ
Tatara Samurai” - Yoshinari Nishikôri, Ιαπωνία, 2016, 135'

Νέα Κατηγορία στο Φεστιβάλ: ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥΝ ΣΕ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ.
Tο βραβείο της “Κινηματογραφικής Αφροδίτης / Aphrodite Cinematic Award” απονέμεται:
A Flock of Birds” – Victoria Harwood Butler-Sloss, ΗΠΑ, 2016, 30' 

Β' ΜΕΡΟΣ – ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
1. Kαλύτερη ταινία μικρού μήκους CYIFF Got Talent ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ:
TRUE COLORS” - NICOLE MORCINIEC, ΗΠΑ, 2017, 6'
2.  Kαλύτερη ταινία μικρού μήκους ΒΕΤΕΡΑΝΟΥ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ:
ΕTHNOFOBIA” - JANI ZHONGA, Ελλάδα, 2016, 15'

3. Kαλύτερη Πειραματική ταινία / ARTHOUSE:
QUANTUM SATORI” - SAMUEL VANCLOOSTER, Bέλγιο, 2016, 14' 

4. NOΣTIMON ΗMAΡ
ΑΝΤΙΓΟΝΗ” - GEORGE NICHOLAS, ΗΠΑ, 2017, 13'

5. Καλύτερη μουσική ταινία μικρού μήκους:
TO TAΞΙΔΙ” -  Ιωάννης Μπλέτας, Ελλάδα, 2016, 15'

6. Καλύτερη ταινία χορού μικρού μήκους :
Perhaps I was here?” - Geoff Marslett, HΠΑ, 2016, 8'

7. CYIFF Got Talent – Kαλύτερη ταινία μικρού μήκους μυθοπλασίας πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη:
WASATI” - Ali Kalthami, Σαουδική Αραβία, 2017, 35'

8. CYIFF Got Talent – Βραβείο Φωτογραφίας σε πρώτη ταινία μυθοπλασίας μικρού μήκους:
My Pretty Pony” - Maciej Barczewski, Πολωνία, 2017, 14'

9. CYIFF Got Talent – Βραβείο σκηνοθεσίας σε πρώτη ταινία μυθοπλασίας μικρού μήκους: 
ΜΟΗΑΜΕD THE FIRST NAME” - Μarika Zairi, Γαλλία, 2016, 15'
ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΜΝΕΙΕΣ: 
Bittersweet” - Corine Colors, Λίβανος, 2017, 6'
Μy Brother” - Marti Dols & Joe Ryan Laia, Αγγλία, 2017, 13'
Βeef Steak and Sardines” - Erifili Missiou, Αγγλία, 2017, 14'
Lucia” - Ekaterina Panchik, Ρωσσία, 2017, 16'
ΙMPROMPTU” - Gio Kaptra, Ιταλία, 2016, 17'

10. Βραβείο Καλύτερης ταινίας Βετεράνου σκηνοθέτη σε ταινία μυθοπλασίας μικρού μήκους:
ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ - Αιμίλιος Αβραάμ, Kύπρος, 2016, 16'

11. Bραβείο σκηνοθεσίας Βετεράνου σκηνοθέτη σε ταινία μυθοπλασίας μικρού μήκους :
UNATTENDED ITEM” - Φίλιππος Βοκοτόπουλος, Ελλάδα, 2016, 13'

12. ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:
UNCHILDISNESS” - Aντυ Παπαδημητρίου, Ελλάδα, 2016, 5'

13. Βραβείο Καλύτερης μικρού μήκους ταινίας τεκμηρίωσης πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη:
Harvest in New Life” - Αντώνη Κιτσίκη,  Ελλάδα, 2016, 11'
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΜΝΕΙΑ
FOR THE LOVE OF GOD”- Βejay Browne, Kύπρος, 2017, 20'

14. Βραβείο Καλύτερης ταινίας μεγάλου μήκους τεκμηρίωσης :
Water of Life and Death”- Eve Chong Yuk Lam ,  Χονγκ Κονγκ, 2017, 45'
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΜΝΕΙΑ
UN PETIT TIPOTA” - Julie Sandor, Kύπρος-Βέλγιο, 2016, 89'

15. Βραβείο Βετεράνου Ταινίας τεκμηρίωσης μικρού μήκους :
Οde to Lesvos”,  Tariq Derki, Ολλανδία, 2017, 11'

16. Βραβείο Βετεράνου ταινίας τεκμηρίωσης μεγάλου μήκους :
Η κληρονομιά του Γιάνους - ένα προσφυγικό πέρασμα στην Ευρώπη - Αλέξανδρος Σπάθης και Δημήτρης Παπαγεωργίου, Ελλάδα, 2016, 90'

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ / PRESS RELEASE 26/09/16

11o Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κύπρου 2016 – Τελετή Βραβείων

Golden Aphrodite Awards Ceremony of the 11th Cyprus International Film Festival.

H αυλαία του κινηματογραφικού φεστιβάλ έπεσε εχθές στη Πάφο με μια όμορφη εκδήλωση στο Τεχνόπολις 20.

Παρουσιαστές: Mάρκος Καλλής & Ξένια Κατσoυνωτού

Presenters: Markos Kallis & Xenia Katsounotou

Υπήρξε πλούσιο καλλιτεχνικό πρόγραμμα και χορός με την ομάδα In Shape της Κλέας Πιτσιλλίδου / In Shape Dance group by Clea Pitsillidou.

Xορεύτριες / Dancers

Άνθια Αβρααμίδου / Anthia Avraamidou

Αγάθη Γεωργίου / Agathi Georgiou

Κλειώ Ευριπίδου / Klio Evripidou

Φωτιάνα Στυλιανού / Fotiana Stylianou

Δήμητρα Χριστοδούλου / Dimitra Christodoulou

H βραδιά έκλεισε με χορό φλαμέγκο και τάγκο με τη ομάδα των Ανδρέα Ασπρομάλλη, Χριστίνα Καμπανέλλα, Jake Αθανασιάδης & Μαρίας Χριστοδούλου.

The program closed with the Latin Dance Group flamenco and tango with Andreas Aspromallis, Christina Kampanella,

Jake Athanasiadis and Maria Christodoulou.

BRABEIA / AWARDS

Α) Μικρού μήκους ταινίες/ Short films

Tα μέλη της ανεξάρτητης Κριτικής επιτροπής στις ταινίες μικρού μήκους στις διάφορες κατηγορίες είναι:

Η Μαρία Πάλμερ, ο Μάρκος Σωτηρίου και ο Νικολας Δημητρίου.

The members of Pafos independent Jury in the short film categories are :

Maria Palmer, Μarkos Soteriou and Nikolas Demetriou.

CYIFF 2016 Got Talent – KΛΑΚΕΤΑ ΠΡΩΤΗ – THE BEST OF THE FIRST!

Kατηγορία ταινιών μικρού μήκους σκηνοθετών με την πρώτη του ταινία μικρού μήκους.

Short films Category concerns film directors with their first short film.

1. CYIFF Got Talent – Best Cinematography in a First Short Film:

ALPHABET SOUP , by Stella Nikoletta Drossa, (Ελλάδα/Greece)

2. Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας σε Πρώτη ταινία Μικρού μήκους

CYIFF Got Talent – Best Director in a First Short Film:

SOLO, by Gia Kreselidje, (ΗΠΑ/USA)

3. Βραβείο Καλύτερης πρώτηςταινίας μικρού μήκους

CYIFF Got Talent – Best Short Film:

CONGRATULATIONS, by Cynthia Sawma, (Λίβανος/Lebanon)

4. Η ανεξάρτητη κριτική επιτροπή ταινιών μικρού μήκους αποφάσισε να δοθεί επίσης μια Τιμητική μνεία για το σενάριο στη πρώτη ταινία μικρού μήκους ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ του Δημήτρη Κατσιμίρη από την Ελλάδα.

Honorary Mention for the Story to the first short film BIRTHDAY by Demetris Katsimiris, Greece

CYIFF 2016 Veteran’s Short Films

Kατηγορία ταινιών μικρού μήκους σκηνοθετών με περισσότερες από μια μικρού μήκους στο ενεργητικό τους.

Veteran’s Short films Category concerns film directors with more than one short film in their filmography.

5. Bραβείο καλύτερης Φωτογραφίας σε ταινία μικρού μήκους βετεράνου

Best Cinematography in a Veteran’s Short Film:

3000” by Antonis Tsonis (Αυστραλία/Australia)

6. Βραβείο Καλύτερης σκηνοθεσίας σε ταινία μικρού μήκους βετεράνου σκηνοθέτη.

Best Direction in a Veteran’s Short Film:

Red Peace by Rahim Toofan, (Ιράν/Iran)

7. Βραβείο Καλύτερης ταινίας μικρού μήκους βετεράνου σκηνοθέτη.

Best Veteran’s Short Film:

The Earpiece (El Audifono) by Samuel Quiles Palop, (Ισπανία/Spain)

8. CYIFF 2016 Βραβείο καλύτερης πειραματικής και καλλιτεχνικής ταινίας.

CYIFF 2016 Best Experimental Arthouse Award

The Pomegranate House by Federico Chini, (Μάλτα/Malta)

9. CYIFF 2016 Kαλύτερη πρώτη ταινία μικρού μήκους κινουμένων σχεδίων.

CYIFF 2016 Best Got Talent Animation Award

Perched by Liam Harris, UK

10. CYIFF 2016 Kαλύτερη ταινία μικρού μήκους κινουμένων σχεδίων βετεράνου σκηνοθέτη.

CYIFF 2016 Best Veteran’s Animation Award

Agrinoui by Alexis Chaviaras, Cyprus

11. CYIFF 2016 – Βραβείο Καλύτερης Ταινίας τεκμηρίωσης μικρού μήκους Βετεράνου σκηνοθέτη.

CYIFF 2016 Best Veteran’s Short Documentary Award

PARRHESIA by Μart Raukas, or ARISTARCHOS from (ΕΣΤΟΝΙΑ/ESTONIA)

12. CYIFF 2016 – Βραβείο Καλύτερης Πρώτης Ταινίας τεκμηρίωσης

CYIFF 2016 Best Doc Talent – Best First Documentary

Recognition by Sharon Ryba-Kahn, (Γερμανία/Germany)

Β) Ταινίες Μεγάλου Μήκους / Feature Films

Αφορούν τους σκηνοθέτες με φιλμογραφία περίσσοτερη από μία ταινία μεγάλου μήκους.

VETERANS film directors are them, who have produced more than one feature film.

Η κριτική επιτροπή για το CYPRESS VETERANS AWARD αποτελείται από έγκριτους δημοσιογράφους.

Την Ολύνα Ξενοπούλου, ηθοποιό του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος και παρουσιάστρια στην ΕΡΤ,

την Μύρια Χοπλάρου, ηθοποιό και δημοσιογράφο στον ραδιοφωνικό σταθμό ΑΣΤΡΑ και

την BeJay Browne, δημοσιογράφο στην εφημερίδα Cyprus Mail.

The Jury for the CYPRESS VETERANS AWARD is consisted by journalists.

Olyna Xenopoulou, actress, presenter and voice over in the Greek National Broadcast .

Myria Hoplarou, actress and presenter in RADIO ASTRA and

Bejay Browne, director and journalist in Cyprus Mail.

1. ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΜΝΕΙΑ στην DINA ROSENMEIER για την ερμηνεία της στο MARIONETTE του σκηνοθέτη Antoni Caimari Caides απο την Ισπανία.

ΗΟΝΟRΑRΥ ΜΕΝΤΙΟΝ to DINA ROSENMEIER for her performance in the feature film MARIONETTE by Antoni Caimari Caides from Spain.

2. ΤΟ BΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ απονέμεται στο ΜΙΟΥΖΙΚΑΛ

LUCKY STIFF του Christopher Ashley από την Αμερική

BEST MUSICAL AWARD

LUCKY STIFF by Christopher Ashley from USA

3. O Νικητής για το BEST VETERAN’s CYPRESS AWARD είναι το SWING AWAY του ομογενη σκηνοθέτη Michael Achilles Nickles από την Αμερική.

And the Winner is for the BEST VETERAN’s CYPRESS AWARD

The Swing Away by Michael Achilles Nickles from USA.

4. ΝΟΣΤΙΜΟΝ ΗΜΑΡ

Ο Νικητής στη κατηγορία ΝΟΣΤΙΜΟΝ ΗΜΑΡ είναι ο Νικήτας Μπάλλας από την Αυστραλία με την πρώτη του ταινία μεγάλου μήκους DREAM OF A SHADOW

And the winner is DREAM OF A SHADOW by Nikita Ballas from AUSTRALIA

Βραβεία ΧΡΥΣΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ / “Golden Aphrodite” First shown Film Directors

Η VIP κριτική επιτροπή αποτελείται -μεταξύ άλλων δημιουργών- από τους διακεκριμένους Παραγωγούς Vivek Singhania από την Ινδία και τον George F Roberson από τις ΗΠΑ, τον βραβευμένο Κινέζο σκηνοθέτη Wang Jingguang καθώς και τον σημαντικό Διευθυντή Φωτογραφίας Bill Butler (Jaws, Rocky ΙΙ, Rocky ΙΙΙ, Rocky ΙV, Grease, Νονός, κλπ).

The VIP jury is constituted –among other filmmakers– by the acclaimed producers Vivek Singhania from India and George F Roberson from the USA, the awarded film director Wang Jingguang from China as well as the legendary director of photography Bill Butler (Jaws, Rocky II, III, IV, Grease, Godfather etc).

1. Βραβείο Παραγωγής σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους:

Claire Calligaro for the feature film “THE OPEN” (Γαλλία/France)

2. Best Production Design in a First Feature Film:

Claire Calligaro για την πρώτη ταινία μεγάλου μήκους “THE OPEN” (Γαλλία/France)

3. Βραβείο σκηνικών κουστουμιών σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Sets / Costumes in a First Feature Film:

Sarah Pariset & Emilie Largier για την πρώτη ταινία μεγάλου μήκους “THE OPEN” (Γαλλία)

Sarah Pariset & Emilie Largier for the feature film “THE OPEN” (France)

4. Βραβείο Πρωτότυπης μουσικής σε Πρώτη ταινία Μεγάλου Μήκους

Best Score in a First Feature Film:

Το μοιράζονται οι David Muhlenfeld για την πρώτη ταινία μεγάλου μήκους “Lewis and Clarq” των Neil Butler και Jason Chimonides (ΗΠΑ/USA)

με τον

Γιάννη Παπαδημητρίου για την πρώτη ταινία μεγάλου μηκους“Utopia”

They share David Muhlenfeld for the feature film “Lewis and Clarq” by Neil Butler and Jason Chimonides

and

Γιάννης Παπαδημητρίου/Giannis Papademetriou for the feature film ΟΥΤΟΠΙΑ / UTOPIA (Ελλάδα/Greece)

5. Βραβείο καλύτερου μοντάζ σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Editing in a First Feature Film:

Chris Chan Lee for the feature film “JASMINE” by Dax Phelan (ΗΠΑ/USA)

6. Βραβείο Α” Ανδρικού Ρόλου σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Leading Actor in a First Feature Film:

Νίκος Κουρού/Nikos Kourou, ΟΥΤΟΠΙΑ / UTOPIA (Ελλάδα/Greece)

7. Βραβείο Α” Γυναικείου Ρόλου σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Leading Actress in a First Feature Film:

Το μοιράζονται οι Ana Nave για την ταινία “Game of Checkers” (Πορτογαλλία)

και η Maia Levasseur-Costil f για το “The Open” (ΓΑΛΛΙΑ)

They share Ana Nave for “Game of Checkers” (Portugal) and

Maia Levasseur-Costil for “The Open” (France)

8. Βραβείο Καλύτερου σεναρίου σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Script in a First eature Film: Filipa Leal in the feature film “Game of Checkers” (Πορτογαλλία/Portugal)

9. Βραβείο καλύτερης φωτογραφίας σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Cinematography in a First Feature Film:

Marc Lahore for the first feature film “The OPEN” (Γαλλία/France)

10. Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Director in a First Feature Film:

Patricia Sequeira for GAME OF CHECKERS (Πορτογαλλία/Portugal)

11. Βραβείο Χρυσή Αφροδίτη: Μarc Lahore «THE OPEN» (Γαλλία)

Golden Aphrodite: Marc Lahore – “THE OPEN” (France)

14466859_1376593349037166_562702663_o 14455885_1376593299037171_316074273_o


 

Δελτίο Τύπου 27.09.15

10ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κύπρου

ΒΡΑΒΕΙΑ 2015 – CYIFF 2015

A) “Χρυσή Αφροδίτη” – Συμμετέχουν σκηνοθέτες με τη πρώτη τους ταινία μεγάλου μήκους

1. Βραβείο Σχεδιασμού Παραγωγής σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους:
Su Erdon / Jindaoxinxin “Ili river” (Kίνα)
2. Βραβείο Σκηνικών/Κοστουμιών σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους:
Mαρία Παπαδοπούλου – “Ανεμιστήρας” (Ελλάς)
3. Βραβείο πρωτότυπης μουσικής σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους:
Ve Linhua – “Ili river” (Κίνα)
4. Βραβείο μοντάζ σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους:
Ricky Rijneke & Nina Petrovna – “Silent Ones” (Ολλανδία)
5. Βραβείο πρώτης ανδρικής ερμηνείας σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους:
Παναγιώτης ΒογόπουλοςΟ Λέων της Πεντέλης(Ελλάς)

6. Βραβείο πρώτης γυναικείας ερμηνείας σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους:

Μοιράζoνται οι α) Δανάη ΑνδρουλάκηAνεμιστήρας” (Ελλάς) και

β) Violeta Markovska “Η Γυναίκα της Ζωής μου (Βουλγαρία)

7. Βραβείο σεναρίου σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους:
Αναστασία Κοζίμπα – “Dark Illusion” (Ελλάς)
8. Βραβείο φωτογραφίας σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους:
Gergely Pohárnok, Jean-Paul de Zaeytijd & Dirk Rijneke – “Silent Ones(Ολλανδία)
9. Βραβείο σκηνοθεσίας σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους:
Rebecca Cremona – “Simshar” (Mάλτα)
10. Χρυσή Αφροδίτη: Rebecca Cremona – “Simshar” (Mάλτα)
11. Βραβείο Νόστιμον Ήμαρ: Kωνσταντίνος Κουτσολιότας– “Ο Χειμώνας” (Αγγλία)
Χρυσή Αφροδίτη VIP Κριτική επιτροπή:
1. Hu Xueyang, σκηνοθέτης, παραγωγός, ηθοποιόςΚίνα
2. Vivek Singhania, παραγωγόςΙνδία
3. George Roberson, παραγωγόςΚαναδάς

B) Ταινίες μικρού μήκους

ΚΛΑΚΕΤΑ ΠΡΩΤΗ – CYIFF 2015 Got Talent

1. Βραβείο καλύτερης πρώτης ταινίας μικρού μήκους:
Christian Wehrlin“Spooky and Linda(Ελβετία)
2. Βραβείο καλύτερης φωτογραφίας σε πρώτη ταινία μικρού μήκους:
Andrzej Cichocki – “Shadow Forest” (Πολωνία)
3. Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας σε πρώτη ταινία μικρού μήκους:
Christian Wehrlin“Spooky and Linda(Ελβετία)
4. Τιμητική Μνεία για την ιστορία στη πρώτη ταινία κινουμένων σχεδίων του Άκη Μελαχρή & Mελισσαρόπουλου : “Oliloves” (Ελλάς)

CYIFF 2015 Ταινίες μικρού μήκους Βετεράνων

5. Βραβείο καλύτερης ταινίας μικρού μήκους:
Ανδρέας Σεϊττάνης – “Ο Παραμυθάς” (Αγγλία)
6. Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας σε ταινία μικρού μήκους:
Ανδρέας Σεϊττάνης – “Ο Παραμυθάς” (Αγγλία)
7. Βραβείο καλύτερης φωτογραφίας σε ταινία μικρού μήκους:
Jeffrey Celis – “Ο Παραμυθάς” (Αγγλία)

Aνεξάρτητη κριτική επιτροπή σε Λευκωσία και Πάφο

Maria Palmer

Natalie A Dalheimer

Χριστάννα Ξενοφώντος

Kυριάκος Κυριάκου

Lucie Robson

Μιχάλης Νικολάου

Γιαννάκης Χατζηχανής

Paul Marcel Jones