CYIFF 2018_01 CYIFF 2018_04 CYIFF 2018_03 CYIFF 2018_02

 

 

 

 

 

CYIFF 2018 Golden Aphrodite Awards @ Palia Ilektriki, Old Town Pafos, Sunday July 1st, 2018

The annual 13th Cyprus International Film Festival concluded with a glamorous ceremony at the Cultural Center of the Palia Ilektriki in the Old Town of Pafos.

Tatiana Stoupak together with the students from her Music School started the evening perfoming classical musical pieces with piano and violin.

Petra Terzi the Festival founder and Stefanos Theofylaktou presented the awards.

The attendees included Mr. George Sophocleous, Vice-Chairman of the Culture and Sport Committee of the Municipality of Paphos, the Charge d’Affaires of India to Cyprus Mr. Suresh Kumar Sharma, the Deputy Ambassador of the Embassy of Iran in Cyprus Mr Hamid Reza Anvari, the artist Chrysanthos Othonos, Mr. Evianis Andreas – Representative of the Ecologist Party, Mr. Solon Xenopoulos, Dean of the School of Architecture of the University of Neapolis, Mr. Charalambos Charalambous MA Digital Video Production Coordinator at the University of Neapolis, Kiki Pericleous journalist of CNA, Joss l Morin author, Christiana Georgiou musician, Ray Woolley, Carol Bidault de l’Isle-producer and Vice Chair of the Women In Film and Television International and member of the Jury of the Veteran’s feature films Committee, the directors participants and crowd.

A’ PART

CYIFF 2018 GOT TALENT IN ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ AWARD

«One Small Step» – Bobby Pontillas, USA

CYIFF 2018 VETERAN’s ANIMATION AWARD

«The Fallen Tree» – Drew Hodges, Hungary

CYIFF 2018 BEST ARTHOUSE FILM

«Plicker» – Byungjun Kim, S.Korea

CYIFF 2018 NOSTIMON IMAR

«Eleftheromania» – David Antoniuk, Canada

CYIFF 2018 BEST DANCE AWARD ΙΝ Α SHORT FILM

«Giselle» – Severine Reisp, USA

CYIFF 2018 APHRODITE CINEMATIC AWARD

«Take 18» – Marie-Louise Elia, Lebanon

CYIFF 2018 50/50

«The Big Secret: a survival guide for the new millennium» – Susan Downs, Alex Voss, USA

CYIFF 2018 GOT TALENT IN CINEMATOGRAPHY

«Exodus 20» – Jana Nedzvetkaya, Russia

CYIFF 2018 GOT TALENT IN DIRECTION

«Thursday» – Suro Jr, Russia

CYIFF 2018 GOT TALENT

«Dancing Girls» – Zeynep Koprlulu, Turkey

CYIFF 2018 GOT TALENT HONORARY MENTION

«Sheep Dotting Hillsides» – Huaqing Jin, China

CYIFF 2018 BEST SHORT VETERAN’s CINEMATOGRAPHY

«Ane and the stars» – Carlos Alastruey, Spain

CYIFF 2018 BEST SHORT VETERAN’s DIRECTION

«The Academy» – Nick Blair, UK

CYIFF 2018 BEST VETERAN’s SHORT FILM

«Daedalus» – William B. Davis, Canada

CYIFF 2018 BEST GREEK SHORT FILM

«Heimlich» – Kostas Bakouris, Greece

CYIFF 2018 BEST CINEMATOGRAPHY IN A SHORT DOCUMENTARY

«In Search of Indigo» – Shaktiraj Singh Jadeja, India

CYIFF 2018 BEST DIRECTION IN A SHORT DOCUMENTARY

«Have no Fear» – Beata Calinska, Sarah Jacobson USA

CYIFF 2018 BEST SHORT DOCUMENTARY

«Marked» – Jovan Dopudj, Serbia

CYIFF 2018 ΒΕST CINEMATOGRAPHY ΙΝ A DOCUMENTARY FEATURE FILM

«Life Begins at 90» – Bejay Browne, Cyprus

CYIFF 2018 ΒΕST DIRECTION ΙΝ A DOCUMENTARY FEATURE FILM

«Apple and Volcano In Search of What Remains» – Nathalie Oestreicher, Italy-Switzerland

CYIFF 2018 BEST FEATURE DOCUMENTARY

«Kangaroo» – Kate McIntyre Clere, Michael McIntyre, Australia-China

B’ PART

6 FEATURE FILMS COMPETE IN THE VETERAN ‘s CATEGORY;

«A Sublime Life» – Louis Diogo, Portugal, 2018, 105′

«Hikari no tabi – Dream of ilumination» – Thunder Sawada, Japan, 2017, 91′

«Next to us» – Protopriest Alexander Novopashin, Russia, 2016, 85’

«Beyond the Summit» — Konstantin Kutuyev, Yana Polyarush, Tamara Tsotsoriya, Russia, 2018, 110′

«Chinatown: The Three Shelters» – Aliki Danezi Knutsen, Cyprus, 2018, 91′

«Birthday Adjustment Disorder» – Jed Malone, Australia, 2018, 93′

CYIFF 2018 BEST CΙΝΕΜΑΤΟGRAPHΥ IN A VETERAN’s FEATURE FILM

«Hikari no tabi – Dream of ilumination» – Thunder Sawada, Japan, 2017, 91′

CYIFF 2018 BEST DIRECTION IN A VETERAN’s FEATURE FILM

«Next to us» – Protopriest Alexander Novopashin, Russia, 2016, 85’

CYIFF 2018 BEST VETERAN’s IN A FEATURE FILM

«Chinatown: The Three Shelters» – Aliki Danezi Knutsen, Cyprus

C’ PART

The “Golden Aphrodite” AWARDS for the First Shown directors who compete with their FIRST FEATURE FILM.

TEN FEATURE FILMS COMPETE IN THE “GOLDEN APHRODITE” CATEGORY:

«Wander about me» – Ghazaleh Soltani, Iran, 2016, 76′

«Engrams» – Armando Alvarez, Belgium-USA, 2017, 90′

«The Forest» – Viktor Gasic, Germany-Czech Republic, 2018, 138′

«Red Cassidy» – Matt Knudsen, USA, 2017, 91′

«Chimera» -Maurice Haeems, UAE, 2018, 80′

«Feeling you» – Yuez Zeng, China, 2018, 90′

«A Thousand Pieces» – Véronique Mériadec, France, 2018, 82′

«Octav» – Serge Ioan Celebidachi, Romania, 2017, 100′

«Cut Off» – Jowan Carbin, USA, 2017, 90′

«Three and a Half» – Daria Gaikalova, India, 2017, 120′

——————————————————————–

SPECIAL MENTION «Cut Off» -/USA by Jowan Carbin

BEST PRODUCTION DESIGN IN A FIRST FEATURE FILM

Cassidy Red / USA

Lauren Ivy

BEST SETS / COSTUMES IN A FIRST FEATURE FILM

Cassidy Red / USA

Brianna Quick

BEST MUSIC SCORE IN A FIRST FEATURE FILM

Three and a Half / India

Vivienne Mort

BEST EDITING IN A FIRST FEATURE FILM

A thousand pieces / France

Diane LOGAN + Roxane FOARE

BEST LEADING ACTOR IN A FEATURE FILM

Shared with: 

1. A thousand pieces / France – Serge Riaboukine

2. Octav / Romania – MARCEL IUREȘ

BEST LEADIG ACTRESS IN A FIRST FEATURE FILM

Wander about me / Iran

Mehraveh Sharifinia

BEST SCRIPT IN A FIRST FEATURE FILM

A thousand pieces / France

Gérald Massé

BEST CINEMATOGRAPHY IN A FIRST FEATURE FILM

The forest / Germany – Czech Republic

Viktor Gasic

BEST DIRECTOR IN A FIRST FEATURE FILM

Shared with:

1. A thousand pieces / France – Véronique Mériadec

2. Feeling you / China – Yuez Zeng

BEST FIRST FEATURE FILM WINS THE GOLDEN APHRODITE AWARD

A thousand pieces / France

Véronique Mériadec

========================================

CYIFF 2018 Script contest – Winners

Grand Prize Winner:   Xenos, by Athena Mandis

1st Place:   Crack in the Wall, by Hakan Ünal

2nd Place:   Wind Mind Episode, by Fujio Torikai

3rd Place:   Denial, by Michael Kokkinaris

Honorable Mention:  Girl Gone Greek, by James Collins

============================================

ΒΡΑΒΕΙΑ CYIFF 2018

Α. TAINΙΕΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

-ΒΡΑΒΕΙΑ “ΧΡΥΣΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ” ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ

Η VIP Κριτική επιτροπή για την απονομή των βραβείων “ΧΡΥΣΗ ΑΦΡΟΔΊΤΗ” ταινιών μυθοπλασίας μεγάλου μήκους συμπεριλαμβάνει τους:

  • BILL BUTLER – ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ, ΗΝΩΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
  • VIVEK SINGHANIA- ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ, ΙΝΔΙΑ
  • GEORGE F ROBERSON – ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ, ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟΣ, ΗΝΩΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
  • JULIE HOLMANΠΑΡΑΓΩΓΟΣ, ΗΠΑ

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΗΚΑΝ ΔΕΚΑ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:

  • «Wander about me» – Ghazaleh Soltani, Ιράν/Iran, 2016, 76′
  • «Engrams» – Armando Alvarez, ΒέλγιοΗΠΑ /Belgium-USA, 2017, 90′
  • «The Forest» – Viktor Gasic, ΓερμανίαΤσεχία/Germany-Czech Republic, 2018, 138′
  • «Red Cassidy» – Matt Knudsen, ΗΠΑ/USA, 2017, 91′
  • «Chimera» -Maurice Haeems, ΗΑΕ/UAE, 2018, 80′
  • «Feeling you» – Yuez Zeng, Κίνα/China, 2018, 90′
  • «A Thousand Pieces» – Véronique Mériadec, Γαλλία/France, 2018, 82′
  • «Octav» – Serge Ioan Celebidachi, Ρουμανία/Romania, 2017, 100′
  • «Cut Off» – Jowan Carbin, ΗΠΑ/USA, 2017, 90′
  • «Three and a Half» – Daria Gaikalova, Ινδία/India, 2017, 120′
  1. ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ:

Cassidy Red / Lauren Ivy- ΗΠΑ

  1. ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΙΚΩΝ / ΚΟΣΤΟΥΜΙΩΝ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ:

Cassidy Red / Brianna Quick – ΗΠΑ

  1. ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ/

Three and a Half / Vivienne Mort – Ινδία

  1. ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΝΤΑΖ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ:

A thousand pieces / Diane LOGAN + Roxane FOARE – Γαλλία

5. ΒΡΑΒΕΙΟ A’ ANΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ:

Μοιράζονται οι ταινίες: A thousand pieces / Serge Riaboukine Γαλλία

και Octav / MARCEL IUREȘ – Ρουμανία

  1. ΒΡΑΒΕΙΟ A’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ:Wander about me / Mehraveh Sharifinia – Ιράν
  1. ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ:A thousand pieces / Gérald Massé – Γαλλία
  1. ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ:

The forest / Viktor Gasic – Γερμανία-Τσεχία

  1. ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ:

Μοιράζονται οι ταινίες: A thousand pieces / Véronique Mériadec – Γαλλία

και Feeling you / Yuez Zeng – Κίνα

  1. ΧΡΥΣΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ / BΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

A thousand pieces – Χίλια Κομμάτια / Véronique Mériadec – Γαλλία

Νέα Κατηγορία στο Φεστιβάλ: 50/50 Με ισάριθμους συντελεστές άνδρες και γυναίκες

«The Big Secret: a survival guide for the new millennium» – Susan Downs, Alex Voss, ΗΠΑ

ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥΝ ΣΕ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ.

Tο βραβείο της “Κινηματογραφικής Αφροδίτης / Aphrodite Cinematic Award” απονέμεται:

«Take 18» – Marie-Louise Elia, Λίβανος

Β’ ΜΕΡΟΣ – ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΗΚΑΝ ΕΞΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:

  • «A Sublime Life» – Louis Diogo, Πορτογαλλία, 2018, 105′
  • «Hikari no tabi – Dream of ilumination» – Thunder Sawada, Ιαπωνία, 2017, 91′
  • «Next to us» – Protopriest Alexander Novopashin, Ρωσσία, 2016, 85’
  • «Beyond the Summit» — Konstantin Kutuyev, Yana Polyarush, Tamara Tsotsoriya, Ρωσσία, 2018, 110′
  • «Chinatown: The Three Shelters» – Aliki Danezi Knutsen, Κύπρος, 2018, 91′
  • «Birthday Adjustment Disorder» – Jed Malone, Αυστραλία, 2018, 93′
  1. ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΒΕΤΕΡΑΝΟΥ

«Chinatown: The Three Shelters» – Aliki Danezi Knutsen, Κύπρος

2. ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΣΚΗΟΘΕΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΒΕΤΕΡΑΝΟΥ

«Next to us» – Protopriest Alexander Novopashin, Ρωσσία, 2016, 85’

3. ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΒΕΤΕΡΑΝΟΥ

«Hikari no tabi – Dream of ilumination» – Thunder Sawada, Ιαπωνία, 2017, 91′

Γ’ ΜΕΡΟΣ – ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

1. Kαλύτερη ταινία μικρού μήκους CYIFF Got Talent ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ:

«One Small Step»Bobby Pontillas, HΠΑ

2. Kαλύτερη ταινία μικρού μήκους ΒΕΤΕΡΑΝΟΥ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ:

«The Fallen Tree»Drew Hodges, Ουγγαρία

3. Kαλύτερη Πειραματική ταινία / ARTHOUSE:

«Plicker» – Byungjun Kim, N.Κορέα, 2018, 3′

4. NOΣTIMON ΗMAΡ

«Eleftheromania» – David Antoniuk, Καναδάς

5. Καλύτερη ταινία χορού:

«Giselle» – Severine Reisp, ΗΠΑ

6. CYIFF Got Talent – Kαλύτερη ταινία μικρού μήκους μυθοπλασίας πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη:

«Dancing Girls»Zeynep Koprlulu, Tουρκία

7. CYIFF Got Talent – Βραβείο Φωτογραφίας σε πρώτη ταινία μυθοπλασίας μικρού μήκους:

Exodus 20» – Jana Nedzvetkaya, Ρωσσία

8. CYIFF Got Talent – Βραβείο σκηνοθεσίας σε πρώτη ταινία μυθοπλασίας μικρού «Thursday» – Suro Jr, Ρωσσία/Russia

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΜΝΕΙΕΣ:

«Sheep Dotting Hillsides» – Huaqing Jin, Κίνα

9. Βραβείο Καλύτερης ταινίας Βετεράνου σκηνοθέτη σε ταινία μυθοπλασίας μικρού μήκους:

«Daedalus» – William B. Davis, Καναδάς

10. Bραβείο σκηνοθεσίας Βετεράνου σκηνοθέτη σε ταινία μυθοπλασίας μικρού μήκους:

«The Academy» – Nick Blair, Αγγλία

11. Bραβείο φωτογραφίας Βετεράνου σκηνοθέτη σε ταινία μυθοπλασίας μικρού μήκους:

«Ane and the stars» – Carlos Alastruey, Ισπανία

12. ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:

«Heimlich» – Kώστας Μπακούρης/Kostas Bakouris, Ελλάδα

13. Βραβείο Καλύτερης μικρού μήκους ταινίας τεκμηρίωσης πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη:

«Marked» – Jovan Dopudj, Σερβία

14. Βραβείο Καλύτερης ταινίας μεγάλου μήκους τεκμηρίωσης :

«Kangaroo» – Kate McIntyre Clere, Michael McIntyre, Αυστραλία-Κίνα

15. Βραβείο Καλύτερης Φωτογραφίας μεγάλου μήκους τεκμηρίωσης :

«Life Begins at 90» – Bejay Browne, Κύπρος

16. Βραβείο Καλύτερης Σκηνοθεσίας ταινίας τεκμηρίωσης μεγάλου μήκους :

«Apple and Volcano In Search of What Remains» – Nathalie Oestreicher, Ιταλία-Ελβετία


12TH CYPRUS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

THIS YEAR’S VIP JURY INCLUDES ACCLAIMED PERSONALITIES FROM THE INTERNATIONAL FILM INDUSTRY:

  • BILL BUTLER – DIRECTOR OF PHOTOGRAPHY, UNITED STATES OF AMERICA
  • VIVEK SINGHANIA- PRODUCER, INDIA
  • GEORGE F ROBERSON – PRODUCER, SCRIPT WRITER, UNITED STATES OF AMERICA
  • ANTHONY SKORDI – ΑCTOR
A) FEATURE FILMS
CYIFF 2017 Veteran’s Feature Films
SIX FEATURE FILMS COMPETE IN THIS CATEGORY:
CYIFF 2017 BEST VETERANS' IN A FEATURE FILM AWARD:
 ΒΕST CINEMATOGRAPHY ΙΝ A VETERAN'S FEATURE FILM:
- “Tatara Samurai" - Yoshinari Nishikôri, Japan, 2016, 135'
Β) THE “Golden Aphrodite” AWARDS for the Film Directors who compete with their FIRST FEATURE FILM.
ΕΙGHT FEATURE FILMS COMPETE IN THIS CATEGORY:
  • "We were Comrades" – Heintje Peter, Germany, 2016, 97'
  • "Dark Blue Girl" – Mascha Schilinski, Germany, 2017, 103'
  • "Rama Rama Re" – D Satya Prakash, India, 2016, 112'
  • "URVI" – Pradeep Varma, India, 2017, 150'
  • "I still hide to smoke!" -  Rayhana Obermeyer, France-Greece, 2016, 90'
  • he 13th"Chris Hastings, UK, 2017, 72'
  • "Bach in Brazil" – Ansgar Ahlers, Germany/Brazil, 2016, 90'
  • "Withered Green" – Mohammed Hammad, Egypt, 2016, 73'
1. Best Production Design in a First Feature Film:
"I still hide to smoke!" -  Magdalini Siga, France-Greece, 2016, 90'
2. Best Sets / Costumes in a First Feature Film:
"We were Comrades" – Heintje Peter, Germany, 2016, 97'
3. Best Score in a First Feature Film:"Bach in Brazil" Jan Doddema, Henrique Cazes, Gilvan de Oliveira, David Christiansen, Γερμανία/Βραζιλία /Germany/Brazil, 2016, 90'
  1. Best Editing in a First Feature Film:
"I still hide to smoke!" - Rayhana Obermeyer, Γαλλία-Eλλάδα/France-Greece, 2016, 90'
5. Best Leading Actor in a Feature Film:
"Dark Blue Girl" - Karsten Antonio Mielke, Γερμανία/Germany, directed by Mascha Schilinski, 2017, 103' 
  1. Best Leading Actress in a First Feature Film:
"I still hide to smoke!" - Hiam Abbass, Γαλλία-Eλλάδα/France-Greece, 2016, 90'
  1. Best Script in a First Feature Film:
"I still hide to smoke!" -  Rayhana Obermeyer, Γαλλία-Eλλάδα/France-Greece, 2016, 90'8. Best Cinematography in a First Feature Film:"I still hide to smoke!" - Olympia Mytilineou and Mohamed Tayeblaggoune, France-Greece, 2016, 90'
  1. Best Director in a First Feature Film:
"I still hide to smoke!" -  Rayhana Obermeyer, France-Greece, 2016, 90'
  1. BEST FEATURE FILM OF FIRST SHOWN FILMMAKER
"I still hide to smoke!" -  Rayhana Obermeyer, France-Greece, 2016, 90'

Α) CYIFF 2017 GOT TALENT IN ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ AWARD-“TRUE COLORS” - NICOLE MORCINIEC, USA, 2017, 6'
VETERANS ANIMATION AWARD-“ΕTHNOFOBIA” - JANI ZHONGA, Greece,  2016, 15'
Β) EXPERIMENTAL ARTHOUSE AWARD-“QUANTUM SATORI” - SAMUEL VANCLOOSTER, Belgium, 2016, 14' 
C) NOSTIMON IMAR-“ANTIGONE” - George Nicholas, USA, 2017, 13' 
D) BEST MUSIC AWARD ΙΝ Α SHORT FILM-“ΤΗΕ JOURNEY” – John Bletas, Greece, 2016, 15'
E) BEST DANCE AWARD ΙΝ Α SHORT FILM-“Perhaps I was here?” - Geoff Marslett, USA, 2016, 8'
F) CYIFF'S Got Talent Short Films
  1. CYIFF Got Talent - Best Short Film:
- “WASATI” -  Ali Kalthami, Saudi Arabia, 2017, 35'
  1. CYIFF Got Talent - Best Cinematography in a First Short Film:
- “My Pretty Pony” - Maciej Barczewski, Poland, 2017, 14'
  1. CYIFF Got Talent - Best Director in a First Short Film: 
- “ΜΟΗΑΜΕD THE FIRST NAME” -  Μarika Zairi, France, 2016,  15' 
Honorary Mentions for the first short films :
-“Bittersweet” - Corine Colors, Liban, 2017, 6'
-“Μy Brother” - Marti Dols & Joe Ryan Laia, UK, 2017, 13'
-“Βeef Steak and Sardines” - Erifili Missiou, UK, 2017, 14'
-“Lucia” - Ekaterina Panchik, Russia, 2017, 16'
-“ΙMPROMPTU” - Gio Kaptra, Italy, 2016, 17'

G) CYIFF 2017 Veteran’s Short Films
1. Best Veteran’s Short Film Award:- “BAD HABITS” - Emilios Avraam, Cyprus, 2016, 16'
2. Best Veteran's Director Award in a Short Film:- “UNATTENDED ITEM” - Filippos Vokotopoulos, Greece, 2016, 13'

H) BEST GREEK SHORT FILM- “UNCHILDISNESS” - Andy Papadimitriou, Greece, 2016, 5' 

Ι) Talent Documentaries Best Talent Short Documentary
  • Harvest in New Life” - Antonis Kitsikis, Greece, 2016, 11'

-HONORARY ΜΕΝΤΙΟΝ– “FOR THE LOVE OF GOD” Βejay Browne, Cyprus, 2017, 20′

Best Talent Feature Documentary:
Water of Life and Death” Eve Chong Yuk Lam, Hong Kong, 2017, 45′
-HONORARY ΜΕΝΤΙΟΝ– “UN PETIT TIPOTA” – Julie Sandor, Cyprus-Belgium, 2016, 89′

J) VETERAN’S DOCUMENTARIES

Ι. BEST VETERAN’S SHORT DOCUMENTARY-“Οde to Lesvos” – Tariq Derki, Holland, 2017, 11′

II. BEST VETERAN’S FEATURE DOCUMENTARY-“A Refugee Passage to Europe” – Alexander Spathis, Demetris Papageorgiou, Greece, 2016, 90′


ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ / PRESS RELEASE 26/09/16

11o Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κύπρου 2016 – Τελετή Βραβείων

Golden Aphrodite Awards Ceremony of the 11th Cyprus International Film Festival.

H αυλαία του κινηματογραφικού φεστιβάλ έπεσε εχθές στη Πάφο με μια όμορφη εκδήλωση στο Τεχνόπολις 20.

Παρουσιαστές: Mάρκος Καλλής & Ξένια Κατσoυνωτού

Presenters: Markos Kallis & Xenia Katsounotou

Υπήρξε πλούσιο καλλιτεχνικό πρόγραμμα και χορός με την ομάδα In Shape της Κλέας Πιτσιλλίδου / In Shape Dance group by Clea Pitsillidou.

Xορεύτριες / Dancers

Άνθια Αβρααμίδου / Anthia Avraamidou

Αγάθη Γεωργίου / Agathi Georgiou

Κλειώ Ευριπίδου / Klio Evripidou

Φωτιάνα Στυλιανού / Fotiana Stylianou

Δήμητρα Χριστοδούλου / Dimitra Christodoulou

H βραδιά έκλεισε με χορό φλαμέγκο και τάγκο με τη ομάδα των Ανδρέα Ασπρομάλλη, Χριστίνα Καμπανέλλα, Jake Αθανασιάδης & Μαρίας Χριστοδούλου.

The program closed with the Latin Dance Group flamenco and tango with Andreas Aspromallis, Christina Kampanella,

Jake Athanasiadis and Maria Christodoulou.

BRABEIA / AWARDS

Α) Μικρού μήκους ταινίες/ Short films

Tα μέλη της ανεξάρτητης Κριτικής επιτροπής στις ταινίες μικρού μήκους στις διάφορες κατηγορίες είναι:

Η Μαρία Πάλμερ, ο Μάρκος Σωτηρίου και ο Νικολας Δημητρίου.

The members of Pafos independent Jury in the short film categories are :

Maria Palmer, Μarkos Soteriou and Nikolas Demetriou.

CYIFF 2016 Got Talent – KΛΑΚΕΤΑ ΠΡΩΤΗ – THE BEST OF THE FIRST!

Kατηγορία ταινιών μικρού μήκους σκηνοθετών με την πρώτη του ταινία μικρού μήκους.

Short films Category concerns film directors with their first short film.

1. CYIFF Got Talent – Best Cinematography in a First Short Film:

ALPHABET SOUP , by Stella Nikoletta Drossa, (Ελλάδα/Greece)

2. Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας σε Πρώτη ταινία Μικρού μήκους

CYIFF Got Talent – Best Director in a First Short Film:

SOLO, by Gia Kreselidje, (ΗΠΑ/USA)

3. Βραβείο Καλύτερης πρώτηςταινίας μικρού μήκους

CYIFF Got Talent – Best Short Film:

CONGRATULATIONS, by Cynthia Sawma, (Λίβανος/Lebanon)

4. Η ανεξάρτητη κριτική επιτροπή ταινιών μικρού μήκους αποφάσισε να δοθεί επίσης μια Τιμητική μνεία για το σενάριο στη πρώτη ταινία μικρού μήκους ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ του Δημήτρη Κατσιμίρη από την Ελλάδα.

Honorary Mention for the Story to the first short film BIRTHDAY by Demetris Katsimiris, Greece

CYIFF 2016 Veteran’s Short Films

Kατηγορία ταινιών μικρού μήκους σκηνοθετών με περισσότερες από μια μικρού μήκους στο ενεργητικό τους.

Veteran’s Short films Category concerns film directors with more than one short film in their filmography.

5. Bραβείο καλύτερης Φωτογραφίας σε ταινία μικρού μήκους βετεράνου

Best Cinematography in a Veteran’s Short Film:

3000” by Antonis Tsonis (Αυστραλία/Australia)

6. Βραβείο Καλύτερης σκηνοθεσίας σε ταινία μικρού μήκους βετεράνου σκηνοθέτη.

Best Direction in a Veteran’s Short Film:

Red Peace by Rahim Toofan, (Ιράν/Iran)

7. Βραβείο Καλύτερης ταινίας μικρού μήκους βετεράνου σκηνοθέτη.

Best Veteran’s Short Film:

The Earpiece (El Audifono) by Samuel Quiles Palop, (Ισπανία/Spain)

8. CYIFF 2016 Βραβείο καλύτερης πειραματικής και καλλιτεχνικής ταινίας.

CYIFF 2016 Best Experimental Arthouse Award

The Pomegranate House by Federico Chini, (Μάλτα/Malta)

9. CYIFF 2016 Kαλύτερη πρώτη ταινία μικρού μήκους κινουμένων σχεδίων.

CYIFF 2016 Best Got Talent Animation Award

Perched by Liam Harris, UK

10. CYIFF 2016 Kαλύτερη ταινία μικρού μήκους κινουμένων σχεδίων βετεράνου σκηνοθέτη.

CYIFF 2016 Best Veteran’s Animation Award

Agrinoui by Alexis Chaviaras, Cyprus

11. CYIFF 2016 – Βραβείο Καλύτερης Ταινίας τεκμηρίωσης μικρού μήκους Βετεράνου σκηνοθέτη.

CYIFF 2016 Best Veteran’s Short Documentary Award

PARRHESIA by Μart Raukas, or ARISTARCHOS from (ΕΣΤΟΝΙΑ/ESTONIA)

12. CYIFF 2016 – Βραβείο Καλύτερης Πρώτης Ταινίας τεκμηρίωσης

CYIFF 2016 Best Doc Talent – Best First Documentary

Recognition by Sharon Ryba-Kahn, (Γερμανία/Germany)

Β) Ταινίες Μεγάλου Μήκους / Feature Films

Αφορούν τους σκηνοθέτες με φιλμογραφία περίσσοτερη από μία ταινία μεγάλου μήκους.

VETERANS film directors are them, who have produced more than one feature film.

Η κριτική επιτροπή για το CYPRESS VETERANS AWARD αποτελείται από έγκριτους δημοσιογράφους.

Την Ολύνα Ξενοπούλου, ηθοποιό του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος και παρουσιάστρια στην ΕΡΤ,

την Μύρια Χοπλάρου, ηθοποιό και δημοσιογράφο στον ραδιοφωνικό σταθμό ΑΣΤΡΑ και

την BeJay Browne, δημοσιογράφο στην εφημερίδα Cyprus Mail.

The Jury for the CYPRESS VETERANS AWARD is consisted by journalists.

Olyna Xenopoulou, actress, presenter and voice over in the Greek National Broadcast .

Myria Hoplarou, actress and presenter in RADIO ASTRA and

Bejay Browne, director and journalist in Cyprus Mail.

1. ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΜΝΕΙΑ στην DINA ROSENMEIER για την ερμηνεία της στο MARIONETTE του σκηνοθέτη Antoni Caimari Caides απο την Ισπανία.

ΗΟΝΟRΑRΥ ΜΕΝΤΙΟΝ to DINA ROSENMEIER for her performance in the feature film MARIONETTE by Antoni Caimari Caides from Spain.

2. ΤΟ BΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ απονέμεται στο ΜΙΟΥΖΙΚΑΛ

LUCKY STIFF του Christopher Ashley από την Αμερική

BEST MUSICAL AWARD

LUCKY STIFF by Christopher Ashley from USA

3. O Νικητής για το BEST VETERAN’s CYPRESS AWARD είναι το SWING AWAY του ομογενη σκηνοθέτη Michael Achilles Nickles από την Αμερική.

And the Winner is for the BEST VETERAN’s CYPRESS AWARD

The Swing Away by Michael Achilles Nickles from USA.

4. ΝΟΣΤΙΜΟΝ ΗΜΑΡ

Ο Νικητής στη κατηγορία ΝΟΣΤΙΜΟΝ ΗΜΑΡ είναι ο Νικήτας Μπάλλας από την Αυστραλία με την πρώτη του ταινία μεγάλου μήκους DREAM OF A SHADOW

And the winner is DREAM OF A SHADOW by Nikita Ballas from AUSTRALIA

Βραβεία ΧΡΥΣΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ / “Golden Aphrodite” First shown Film Directors

Η VIP κριτική επιτροπή αποτελείται -μεταξύ άλλων δημιουργών- από τους διακεκριμένους Παραγωγούς Vivek Singhania από την Ινδία και τον George F Roberson από τις ΗΠΑ, τον βραβευμένο Κινέζο σκηνοθέτη Wang Jingguang καθώς και τον σημαντικό Διευθυντή Φωτογραφίας Bill Butler (Jaws, Rocky ΙΙ, Rocky ΙΙΙ, Rocky ΙV, Grease, Νονός, κλπ).

The VIP jury is constituted –among other filmmakers– by the acclaimed producers Vivek Singhania from India and George F Roberson from the USA, the awarded film director Wang Jingguang from China as well as the legendary director of photography Bill Butler (Jaws, Rocky II, III, IV, Grease, Godfather etc).

1. Βραβείο Παραγωγής σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους:

Claire Calligaro for the feature film “THE OPEN” (Γαλλία/France)

2. Best Production Design in a First Feature Film:

Claire Calligaro για την πρώτη ταινία μεγάλου μήκους “THE OPEN” (Γαλλία/France)

3. Βραβείο σκηνικών κουστουμιών σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Sets / Costumes in a First Feature Film:

Sarah Pariset & Emilie Largier για την πρώτη ταινία μεγάλου μήκους “THE OPEN” (Γαλλία)

Sarah Pariset & Emilie Largier for the feature film “THE OPEN” (France)

4. Βραβείο Πρωτότυπης μουσικής σε Πρώτη ταινία Μεγάλου Μήκους

Best Score in a First Feature Film:

Το μοιράζονται οι David Muhlenfeld για την πρώτη ταινία μεγάλου μήκους “Lewis and Clarq” των Neil Butler και Jason Chimonides (ΗΠΑ/USA)

με τον

Γιάννη Παπαδημητρίου για την πρώτη ταινία μεγάλου μηκους“Utopia”

They share David Muhlenfeld for the feature film “Lewis and Clarq” by Neil Butler and Jason Chimonides

and

Γιάννης Παπαδημητρίου/Giannis Papademetriou for the feature film ΟΥΤΟΠΙΑ / UTOPIA (Ελλάδα/Greece)

5. Βραβείο καλύτερου μοντάζ σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Editing in a First Feature Film:

Chris Chan Lee for the feature film “JASMINE” by Dax Phelan (ΗΠΑ/USA)

6. Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Leading Actor in a First Feature Film:

Νίκος Κουρού/Nikos Kourou, ΟΥΤΟΠΙΑ / UTOPIA (Ελλάδα/Greece)

7. Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Leading Actress in a First Feature Film:

Το μοιράζονται οι Ana Nave για την ταινία “Game of Checkers” (Πορτογαλλία)

και η Maia Levasseur-Costil f για το “The Open” (ΓΑΛΛΙΑ)

They share Ana Nave for “Game of Checkers” (Portugal) and

Maia Levasseur-Costil for “The Open” (France)

8. Βραβείο Καλύτερου σεναρίου σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Script in a First eature Film: Filipa Leal in the feature film “Game of Checkers” (Πορτογαλλία/Portugal)

9. Βραβείο καλύτερης φωτογραφίας σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Cinematography in a First Feature Film:

Marc Lahore for the first feature film “The OPEN” (Γαλλία/France)

10. Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Director in a First Feature Film:

Patricia Sequeira for GAME OF CHECKERS (Πορτογαλλία/Portugal)

11. Βραβείο Χρυσή Αφροδίτη: Μarc Lahore “THE OPEN” (Γαλλία)

Golden Aphrodite: Marc Lahore – “THE OPEN” (France)

14455885_1376593299037171_316074273_o 14466859_1376593349037166_562702663_o

 


 

Press release 27.09.15

10th Cyprus International Film Festival Awards

 AWARDS 2015 – CYIFF 2015

A) Feature Films
“Golden Aphrodite” First shown Film Directors

1. Best Production Design in a Feature Film: Su Erdon / Jindaoxinxin “Ili river” (China)
2. Best Sets / Costumes in a Feature Film: Maria Papadopoulou – “Anemistiras” (Hellas)
3. Best Score in a Feature Film: Ve Linhua – “Ili river” (China)
4. Best Editing in a Feature Film: Ricky Rijneke and Nina Petrovna – “Silent Ones” (Netherlands)
5. Best Leading Actor in a Feature Film: Panagiotis Vogopoulos “The Lion of Penteli(Hellas)
6. Best Leading Actress in a Feature Film: Shared to a) Danai AndroulakiAnemistiras”(Hellas) & b) with Violeta Markovska “The Woman of my Life” (Bulgaria)
7. Best Script in a Feature Film: Anastasia Kozimpa“Dark Illusion” (Hellas)
8. Best Cinematography in a Feature Film: Gergely Pohárnok, Jean-Paul de Zaeytijd & Dirk Rijneke – “Silent Ones(Netherlands)
9. Best Director in a Feature Film: Rebecca Cremona – “Simshar” (Malta)
10. Golden Aphrodite: Rebecca Cremona – “Simshar” (Malta)
11. Nostimon Imar Award: Konstantinos Koutsoliotas – “The Winter(UK)
             Golden Aphrodite VIP Jury:
1. Hu Xueyang, director – China
2. Vivek Singhania, producer – India
3. George Roberson, producer – Canada

B) Short Films
CYIFF 201
5 Got Talent

1. Best Short Film: Christian Wehrlin – Spooky and Linda(Switzerland)
2. Best Cinematography in a First Short Film: Andrzej Cichocki – Shadow Forest” (Poland)
3. Best Director in a First Short Film: Christian Wehrlin – Spooky and Linda(Switzerland)
4. Honorary Mention for the Story to the first animation short film by Akis Melachris & Melissaropoulos – “Oliloves” (Hellas)

CYIFF 2015 Veteran’s Short Films

5. Best Veteran’s Short Film: Andreas Sheittanis – The Story Teller” (United Kingdom)
6. Best Direction in a Veteran’s Short Film: Andreas Sheittanis – “The Story Teller” (United Kingdom)
7. Best Cinematography in a Veteran’s Short Film: Jeffrey Celis – “The Story Teller” (United Kingdom)

Nicosia and Pafos CYIFF 2015 independent Jury:

Maria Palmer

Natalie A Dalheimer

Chistianna Xenofontos

Kyriakos Kyriakou

Lucie Robson

Michalis Nikolaou

Yiannakis Chatzihannis

Paul Marcel Jones