ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ / PRESS RELEASE 26/09/16

11o Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κύπρου 2016 – Τελετή Βραβείων

Golden Aphrodite Awards Ceremony of the 11th Cyprus International Film Festival.

H αυλαία του κινηματογραφικού φεστιβάλ έπεσε εχθές στη Πάφο με μια όμορφη εκδήλωση στο Τεχνόπολις 20.

Παρουσιαστές: Mάρκος Καλλής & Ξένια Κατσoυνωτού

Presenters: Markos Kallis & Xenia Katsounotou

Υπήρξε πλούσιο καλλιτεχνικό πρόγραμμα και χορός με την ομάδα In Shape της Κλέας Πιτσιλλίδου / In Shape Dance group by Clea Pitsillidou.

Xορεύτριες / Dancers

Άνθια Αβρααμίδου / Anthia Avraamidou

Αγάθη Γεωργίου / Agathi Georgiou

Κλειώ Ευριπίδου / Klio Evripidou

Φωτιάνα Στυλιανού / Fotiana Stylianou

Δήμητρα Χριστοδούλου / Dimitra Christodoulou

H βραδιά έκλεισε με χορό φλαμέγκο και τάγκο με τη ομάδα των Ανδρέα Ασπρομάλλη, Χριστίνα Καμπανέλλα, Jake Αθανασιάδης & Μαρίας Χριστοδούλου.

The program closed with the Latin Dance Group flamenco and tango with Andreas Aspromallis, Christina Kampanella,

Jake Athanasiadis and Maria Christodoulou.

BRABEIA / AWARDS

Α) Μικρού μήκους ταινίες/ Short films

Tα μέλη της ανεξάρτητης Κριτικής επιτροπής στις ταινίες μικρού μήκους στις διάφορες κατηγορίες είναι:

Η Μαρία Πάλμερ, ο Μάρκος Σωτηρίου και ο Νικολας Δημητρίου.

The members of Pafos independent Jury in the short film categories are :

Maria Palmer, Μarkos Soteriou and Nikolas Demetriou.

CYIFF 2016 Got Talent – KΛΑΚΕΤΑ ΠΡΩΤΗ – THE BEST OF THE FIRST!

Kατηγορία ταινιών μικρού μήκους σκηνοθετών με την πρώτη του ταινία μικρού μήκους.

Short films Category concerns film directors with their first short film.

1. CYIFF Got Talent – Best Cinematography in a First Short Film:

ALPHABET SOUP , by Stella Nikoletta Drossa, (Ελλάδα/Greece)

2. Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας σε Πρώτη ταινία Μικρού μήκους

CYIFF Got Talent – Best Director in a First Short Film:

SOLO, by Gia Kreselidje, (ΗΠΑ/USA)

3. Βραβείο Καλύτερης πρώτηςταινίας μικρού μήκους

CYIFF Got Talent – Best Short Film:

CONGRATULATIONS, by Cynthia Sawma, (Λίβανος/Lebanon)

4. Η ανεξάρτητη κριτική επιτροπή ταινιών μικρού μήκους αποφάσισε να δοθεί επίσης μια Τιμητική μνεία για το σενάριο στη πρώτη ταινία μικρού μήκους ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ του Δημήτρη Κατσιμίρη από την Ελλάδα.

Honorary Mention for the Story to the first short film BIRTHDAY by Demetris Katsimiris, Greece

CYIFF 2016 Veteran’s Short Films

Kατηγορία ταινιών μικρού μήκους σκηνοθετών με περισσότερες από μια μικρού μήκους στο ενεργητικό τους.

Veteran’s Short films Category concerns film directors with more than one short film in their filmography.

5. Bραβείο καλύτερης Φωτογραφίας σε ταινία μικρού μήκους βετεράνου

Best Cinematography in a Veteran’s Short Film:

3000” by Antonis Tsonis (Αυστραλία/Australia)

6. Βραβείο Καλύτερης σκηνοθεσίας σε ταινία μικρού μήκους βετεράνου σκηνοθέτη.

Best Direction in a Veteran’s Short Film:

Red Peace by Rahim Toofan, (Ιράν/Iran)

7. Βραβείο Καλύτερης ταινίας μικρού μήκους βετεράνου σκηνοθέτη.

Best Veteran’s Short Film:

The Earpiece (El Audifono) by Samuel Quiles Palop, (Ισπανία/Spain)

8. CYIFF 2016 Βραβείο καλύτερης πειραματικής και καλλιτεχνικής ταινίας.

CYIFF 2016 Best Experimental Arthouse Award

The Pomegranate House by Federico Chini, (Μάλτα/Malta)

9. CYIFF 2016 Kαλύτερη πρώτη ταινία μικρού μήκους κινουμένων σχεδίων.

CYIFF 2016 Best Got Talent Animation Award

Perched by Liam Harris, UK

10. CYIFF 2016 Kαλύτερη ταινία μικρού μήκους κινουμένων σχεδίων βετεράνου σκηνοθέτη.

CYIFF 2016 Best Veteran’s Animation Award

Agrinoui by Alexis Chaviaras, Cyprus

11. CYIFF 2016 – Βραβείο Καλύτερης Ταινίας τεκμηρίωσης μικρού μήκους Βετεράνου σκηνοθέτη.

CYIFF 2016 Best Veteran’s Short Documentary Award

PARRHESIA by Μart Raukas, or ARISTARCHOS from (ΕΣΤΟΝΙΑ/ESTONIA)

12. CYIFF 2016 – Βραβείο Καλύτερης Πρώτης Ταινίας τεκμηρίωσης

CYIFF 2016 Best Doc Talent – Best First Documentary

Recognition by Sharon Ryba-Kahn, (Γερμανία/Germany)

Β) Ταινίες Μεγάλου Μήκους / Feature Films

Αφορούν τους σκηνοθέτες με φιλμογραφία περίσσοτερη από μία ταινία μεγάλου μήκους.

VETERANS film directors are them, who have produced more than one feature film.

Η κριτική επιτροπή για το CYPRESS VETERANS AWARD αποτελείται από έγκριτους δημοσιογράφους.

Την Ολύνα Ξενοπούλου, ηθοποιό του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος και παρουσιάστρια στην ΕΡΤ,

την Μύρια Χοπλάρου, ηθοποιό και δημοσιογράφο στον ραδιοφωνικό σταθμό ΑΣΤΡΑ και

την BeJay Browne, δημοσιογράφο στην εφημερίδα Cyprus Mail.

The Jury for the CYPRESS VETERANS AWARD is consisted by journalists.

Olyna Xenopoulou, actress, presenter and voice over in the Greek National Broadcast .

Myria Hoplarou, actress and presenter in RADIO ASTRA and

Bejay Browne, director and journalist in Cyprus Mail.

1. ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΜΝΕΙΑ στην DINA ROSENMEIER για την ερμηνεία της στο MARIONETTE του σκηνοθέτη Antoni Caimari Caides απο την Ισπανία.

ΗΟΝΟRΑRΥ ΜΕΝΤΙΟΝ to DINA ROSENMEIER for her performance in the feature film MARIONETTE by Antoni Caimari Caides from Spain.

2. ΤΟ BΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ απονέμεται στο ΜΙΟΥΖΙΚΑΛ

LUCKY STIFF του Christopher Ashley από την Αμερική

BEST MUSICAL AWARD

LUCKY STIFF by Christopher Ashley from USA

3. O Νικητής για το BEST VETERAN’s CYPRESS AWARD είναι το SWING AWAY του ομογενη σκηνοθέτη Michael Achilles Nickles από την Αμερική.

And the Winner is for the BEST VETERAN’s CYPRESS AWARD

The Swing Away by Michael Achilles Nickles from USA.

4. ΝΟΣΤΙΜΟΝ ΗΜΑΡ

Ο Νικητής στη κατηγορία ΝΟΣΤΙΜΟΝ ΗΜΑΡ είναι ο Νικήτας Μπάλλας από την Αυστραλία με την πρώτη του ταινία μεγάλου μήκους DREAM OF A SHADOW

And the winner is DREAM OF A SHADOW by Nikita Ballas from AUSTRALIA

Βραβεία ΧΡΥΣΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ / “Golden Aphrodite” First shown Film Directors

Η VIP κριτική επιτροπή αποτελείται -μεταξύ άλλων δημιουργών- από τους διακεκριμένους Παραγωγούς Vivek Singhania από την Ινδία και τον George F Roberson από τις ΗΠΑ, τον βραβευμένο Κινέζο σκηνοθέτη Wang Jingguang καθώς και τον σημαντικό Διευθυντή Φωτογραφίας Bill Butler (Jaws, Rocky ΙΙ, Rocky ΙΙΙ, Rocky ΙV, Grease, Νονός, κλπ).

The VIP jury is constituted –among other filmmakers– by the acclaimed producers Vivek Singhania from India and George F Roberson from the USA, the awarded film director Wang Jingguang from China as well as the legendary director of photography Bill Butler (Jaws, Rocky II, III, IV, Grease, Godfather etc).

1. Βραβείο Παραγωγής σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους:

Claire Calligaro for the feature film “THE OPEN” (Γαλλία/France)

2. Best Production Design in a First Feature Film:

Claire Calligaro για την πρώτη ταινία μεγάλου μήκους “THE OPEN” (Γαλλία/France)

3. Βραβείο σκηνικών κουστουμιών σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Sets / Costumes in a First Feature Film:

Sarah Pariset & Emilie Largier για την πρώτη ταινία μεγάλου μήκους “THE OPEN” (Γαλλία)

Sarah Pariset & Emilie Largier for the feature film “THE OPEN” (France)

4. Βραβείο Πρωτότυπης μουσικής σε Πρώτη ταινία Μεγάλου Μήκους

Best Score in a First Feature Film:

Το μοιράζονται οι David Muhlenfeld για την πρώτη ταινία μεγάλου μήκους “Lewis and Clarq” των Neil Butler και Jason Chimonides (ΗΠΑ/USA)

με τον

Γιάννη Παπαδημητρίου για την πρώτη ταινία μεγάλου μηκους“Utopia”

They share David Muhlenfeld for the feature film “Lewis and Clarq” by Neil Butler and Jason Chimonides

and

Γιάννης Παπαδημητρίου/Giannis Papademetriou for the feature film ΟΥΤΟΠΙΑ / UTOPIA (Ελλάδα/Greece)

5. Βραβείο καλύτερου μοντάζ σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Editing in a First Feature Film:

Chris Chan Lee for the feature film “JASMINE” by Dax Phelan (ΗΠΑ/USA)

6. Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Leading Actor in a First Feature Film:

Νίκος Κουρού/Nikos Kourou, ΟΥΤΟΠΙΑ / UTOPIA (Ελλάδα/Greece)

7. Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Leading Actress in a First Feature Film:

Το μοιράζονται οι Ana Nave για την ταινία “Game of Checkers” (Πορτογαλλία)

και η Maia Levasseur-Costil f για το “The Open” (ΓΑΛΛΙΑ)

They share Ana Nave for “Game of Checkers” (Portugal) and

Maia Levasseur-Costil for “The Open” (France)

8. Βραβείο Καλύτερου σεναρίου σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Script in a First eature Film: Filipa Leal in the feature film “Game of Checkers” (Πορτογαλλία/Portugal)

9. Βραβείο καλύτερης φωτογραφίας σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Cinematography in a First Feature Film:

Marc Lahore for the first feature film “The OPEN” (Γαλλία/France)

10. Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας σε πρώτη ταινία μεγάλου μήκους

Best Director in a First Feature Film:

Patricia Sequeira for GAME OF CHECKERS (Πορτογαλλία/Portugal)

11. Βραβείο Χρυσή Αφροδίτη: Μarc Lahore “THE OPEN” (Γαλλία)

Golden Aphrodite: Marc Lahore – “THE OPEN” (France)

14455885_1376593299037171_316074273_o 14466859_1376593349037166_562702663_o

 


 

Press release 27.09.15

10th Cyprus International Film Festival Awards

 AWARDS 2015 – CYIFF 2015

A) Feature Films
“Golden Aphrodite” First shown Film Directors

1. Best Production Design in a Feature Film: Su Erdon / Jindaoxinxin “Ili river” (China)
2. Best Sets / Costumes in a Feature Film: Maria Papadopoulou – “Anemistiras” (Hellas)
3. Best Score in a Feature Film: Ve Linhua – “Ili river” (China)
4. Best Editing in a Feature Film: Ricky Rijneke and Nina Petrovna – “Silent Ones” (Netherlands)
5. Best Leading Actor in a Feature Film: Panagiotis Vogopoulos “The Lion of Penteli(Hellas)
6. Best Leading Actress in a Feature Film: Shared to a) Danai AndroulakiAnemistiras”(Hellas) & b) with Violeta Markovska “The Woman of my Life” (Bulgaria)
7. Best Script in a Feature Film: Anastasia Kozimpa“Dark Illusion” (Hellas)
8. Best Cinematography in a Feature Film: Gergely Pohárnok, Jean-Paul de Zaeytijd & Dirk Rijneke – “Silent Ones(Netherlands)
9. Best Director in a Feature Film: Rebecca Cremona – “Simshar” (Malta)
10. Golden Aphrodite: Rebecca Cremona – “Simshar” (Malta)
11. Nostimon Imar Award: Konstantinos Koutsoliotas – “The Winter(UK)
             Golden Aphrodite VIP Jury:
1. Hu Xueyang, director – China
2. Vivek Singhania, producer – India
3. George Roberson, producer – Canada

B) Short Films
CYIFF 201
5 Got Talent

1. Best Short Film: Christian Wehrlin – Spooky and Linda(Switzerland)
2. Best Cinematography in a First Short Film: Andrzej Cichocki – Shadow Forest” (Poland)
3. Best Director in a First Short Film: Christian Wehrlin – Spooky and Linda(Switzerland)
4. Honorary Mention for the Story to the first animation short film by Akis Melachris & Melissaropoulos – “Oliloves” (Hellas)

CYIFF 2015 Veteran’s Short Films

5. Best Veteran’s Short Film: Andreas Sheittanis – The Story Teller” (United Kingdom)
6. Best Direction in a Veteran’s Short Film: Andreas Sheittanis – “The Story Teller” (United Kingdom)
7. Best Cinematography in a Veteran’s Short Film: Jeffrey Celis – “The Story Teller” (United Kingdom)

Nicosia and Pafos CYIFF 2015 independent Jury:

Maria Palmer

Natalie A Dalheimer

Chistianna Xenofontos

Kyriakos Kyriakou

Lucie Robson

Michalis Nikolaou

Yiannakis Chatzihannis

Paul Marcel Jones